Gazetecilere gözdağı operasyonu!

Gözaltına alınan gazeteciler

Gözaltına alınan gazeteciler

  • 24 Temmuz Basın Bayramı’nın ertesi günü Türkiye’de yine özgür basın emekçilerine yönelik operasyon düzenlendi. Amed merkezli bir soruşturma gerekçe gösterilerek gazeteciler Fırat Can Arslan, Delal Akyüz, Sibel Yükler ve Evrim Kepenek evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında üç kentte ev baskınları yapıldı. Gazetecilerin, Amed’de 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ile davaya bakan heyet üyesi eşinin görev yerlerinin değiştirilmesine dair haberi Twitter hesapları üzerinden paylaştıkları için gözaltına alındıkları ve "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği" suçlandıkları öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Delal Akyüz, dün sabah İzmir'de evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Akyüz, Çankaya'da bulunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Yine aynı kapsamda MA muhabiri Fırat Can Arslan da, Ankara’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Arslan, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Baskında Arslan'ın telefon ve bilgisayarına el konuldu.

T24 editörü Sibel Yükler de, Ankara'daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Yükler'in Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Aynı zamanda Bianet Kadın ve LGBTİ+ hakları editörü Evrim Kepenek, evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Gazetemiz baskıya girdiği sırada gözaltı işlemleri devam ediyordu.

Gazetecinin işi haber yapmak

Gazeteci meslek örgütleri gözaltılara tepki gösterdi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) gazetecilerle ilgili açıklama yaparak, “Bir gazetecinin görevi haber yapmak, haber paylaşmaktır. Ulusal ve uluslararası basın meslek örgütlerine, demokratik çevrelere çağrımızdır; gazeteci arkadaşlarımızın serbest bırakılması için hemen harekete geçilmelidir. Yine basın meslek örgütlerine, yaşanan bu baskılara karşı seslerini daha gür çıkarma ve iktidarın bu hukuksuz uygulamalarına ‘dur’ deme çağrısı yapıyoruz" dedi.

 Gazeteci, siyasetçi, hukukçu ve birçok çevre de sanal medyadan tepki göstererek, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.