Gençler karşı çıkıyor

Kadın Haberleri —

21 Ocak 2021 Perşembe - 17:30

  • AKP’nin ‘kadın üniversiteleri’ projesinin hayata geçmesi halinde taciz ve tecavüzün meşrulaştırılacağı uyarısında bulunan genç kadınlar, “birleşik mücadele” çağrısı yaptı.

MA/ANKARA

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kurulması talimatı verilen kadın üniversitelerine yönelik tartışmalar devam ediyor. Üniversiteli kadınlar, projeye karşı “Kadın Üniversiteleri İstemiyoruz” kampanyası başlattı. Kadın Üniversitesi İstemiyoruz Kampanya Grubu,  ismiyle açılan sosyal medya hesabından, tüm kadınlara “Cinsiyetçi ve heteronormatif eğitim sistemini besleyen kadın üniversitelerinin kadınları toplumdan tecrit edeceğinin farkındayız. ‘Makul kadın’ sınırlarınızı aşıyor ve ‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ kampanyasında yan yana geliyoruz” çağrısı yapıldı. 
Kampanya yürütücülerinden Yaren Tuncer, kadın üniversitelerinin açılması halinde üniversitelerde tacize ve tecavüze uğrayan kadınlara, “Bunları yaşamak istemiyorsan kadın üniversitesine git” denileceğine dikkati çekti. İktidarın projeyi “okuyamayan, taciz ve tecavüz korkusuyla okunmasına izin verilmeyen kadınlar için kurulacak” şeklinde savunduğunu kaydeden Tuncer, projenin hayata geçirilmesi halinde taciz, tecavüz ve şiddetin meşrulaştırılacağını vurguladı.