Gerilladan intikam eylemi

  •  HPG/YJA Star gerillaları Amed ve Botan’da şehit düşen aralarında HPG ve YJA Star Komuta Konseyi Üyesi ve Amed Eyalet Komutanı Axîn Muş’un da bulunduğu 5 gerilla için intikam eylemi gerçekleştirdi; 12 işgalci Türk askeri cezalandırıldı, 1 zırhlı araç 15 mevzi darbelendi, 2 mobesse de imha edildi.

 

HPG Basın ve İrtibat Merkezi, 17 Eylül’de Amed’in Licê ilçesinde HPG ve YJA Star Komuta Konseyi Üyesi ve Amed Eyalet Komutanı Axîn Mûş Egîd Berxwedan, Rohat Pasûr, Demhat Sektar ile Botan’da Rênas Tolhildan’ın Türk ordusuyla yaşanan çatışmada şehit düştüğünü duyurdu. 

HPG yaptığı açıklamada Axîn Muş’un (Hülya Demirer) 26 yıl boyunca fedaice bir yaşam ve kesintisiz bir devrim yürüyüşüne sahip olduğunu belirtti. HPG, “Kurdistan’ın yiğit evlatları Egîd, Rohat ve Demhat ile Rênas Tolhildan yoldaşlarımız da halkımızın en seçkin militanları olarak özgürlük mücadelemizdeki yerlerini aldı” dedi. 

HPG BİM’in şehitler ardından yaptığı açıklama şöyle: 

26 yıl fedaice savaştı

Axîn yoldaşımız, sömürgecilerin uyguladığı politikalar nedeniyle ülke topraklarından uzakta; Kıbrıs, Lefkoşa’da dünyaya geldi. Aslen Mûş’un Kop ilçesinden olan Axîn, fiziki olarak Kurdistan’dan uzakta büyümesine rağmen yurtsever ailesinden mücadele bilincini alarak direniş kültürünü özümsedi. Sistemin kadına biçtiği rolü ve içinde tutulduğu kölelik statüsünü kabullenmedi, buna karşı mücadele etti. 1997 yılında Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katıldı. Bir dönem toplumsal çalışmalara kaldı. Kısa sürede bir halk öncüsü haline geldi. Kurdistan ve Türkiye metropollerinde yürüttüğü çalışmaların ardından işgalciler tarafından birçok kez gözaltı terörüne maruz kaldıktan sonra Avrupa’ya geçerek mücadelesini burada büyüttü.

Amed Eyalet Komutanı’ydı

Axîn yoldaşımız 2000 yılında Kurdistan’a giderek gerilla saflarına katıldı. Hızla gelişen öncü bir gerilla komutanı oldu. Qendîl, Zap, Garê’de gerillacılık yaptı. 

2004 yılında Botan’a geçen Axîn yoldaşımız 4 yıl boyunca gerillacılığın kalbi olan Botan’da savaş içinde yetkinleşti. Botan’dan sonra Mêrdîn ve ardından Medya Savunma Alanları’na geçti. Daha sonra Amed alanına geçen Axîn yoldaşımız, beş yıl boyunca Amed alanında Türk sömürgeciliğine karşı gerçekleştirilen birçok eylemde öncü düzeyde görev aldı. 

HPG ve YJA Star Komuta Konseyi Üyesi olarak görevlerini büyük bir başarıyla yerine getiren Axîn yoldaşımız, son olarak Amed Eyalet Komutanlığı görevini yürütüyordu. Çeyrek asrı aşan devrimci bir yaşama büyük başarılar sığdıran  en güzel özgür kadın hakikatlerinden ve fedai komutanlarından biri olan Axîn yoldaşımız, ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bıraktı. 

Cezaevinden tekrar dağa

Egîd Berxwedan (Habib Karakoç) yoldaşımız Amed’in Farqîn ilçesinde yurtsever bir ailede doğdu. Çocukluğunun geçtiği 90’lı yıllarda Kurdistan’da yaşayan her çocuk gibi düşman gerçekliğini yaşayarak öğrendi. Egîd yoldaşımız, 2011’de gerillaya katıldı. Bir süre Amed’de gerillacılık yapan yoldaşımız, gerillada yeni olmasına rağmen cesareti, katılımı ve militanca duruşuyla yoldaşlarına güven verdi. Bakurê Kurdistan’ın zorlu alanlarından Erzurum’a geçti. Yaklaşık 2 yıl pratik yürüttüğü Erzurum’da kaldıktan sonra 2014 yılında DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırması üzerine Kobanê alanına geçti. Savaşta ağır yaralanan Egîd yoldaşımız Bakurê Kurdistan’da tedavi gördüğü sırada Türk devleti tarafından esir alındı. 7 yıllık esaretin ardından Kurdistan dağlarına geri dönen ve Amed alanında birçok çalışmanın başarılı bir şekilde sonuçlanmasında emeği olan Egîd yoldaşımız, militan kişiliği ile örnek bir Apocu oldu. 

Amed’i karış karış gezdi

Rohat Pasûr (Cihat Ay) yoldaşımız, Amed’de dünyaya gözlerini açtı. 2007, 2008 ve 2009 yıllarında özgür basın çalışmalarında yer aldı. Türk devleti tarafından tutuklanıp 2009 ve 2011 yılları arasında bir yılı aşkın süre boyunca Amed zindanında esir tutuldu. Rohat yoldaşımız, bir süre toplumsal alandaki görevlerini yürüttükten sonra 2013 yılında Amed’de gerilla saflarına katılarak, ardından Medya Savunma Alanları’na geçti. Burada üç yıl boyunca çeşitli görevler alıp önemli bir birikim ve tecrübe edindi. 2016 yılında doğup büyüdüğü Amed’e gerilla olarak döndü. Amed’in birçok alanını karış karış gezerek faaliyet yürüten Rohat yoldaşımız, birçok eylemde yüksek cesaretiyle öncülük ederek işgalci düşmana ağır darbeler vurdu. 

Tereddütsüz bir şekilde direndi

Elkê’ye bağlı Setkar köyünde yaşayan yurtsever halkımız, Türk devletinin yoğun baskı politikalarına rağmen onurlu yaşamı tercih ederek düşmana teslim olmadı. Setkarlı değerli halkımız köylerinden göç etmek zorunda kaldı. Buna rağmen düşmanlıkta sınır tanımayan işgalci Türk devleti Setkar köyünü yakıp yıkarak halkımızın geri dönüş umudunu da kırmak istedi. Düşman baskıları nedeniyle göç ederek Wan’a yerleşen Temel ailesi de düşmanın tüm işkencelerine rağmen yurtseverlik duruşundan taviz vermeyen ailelerden. Temel ailesi üyelerinden olan Demhat Setkar (Çetin Temel) yoldaşımız da ailesinin ve yurtsever halkımızın direniş kültürü ile büyüdü. Uzun süre yurtsever, devrimci gençlik faaliyetlerine dahil olan Demhat yoldaşımız, Önderliğimiz üzerindeki tecrit siyasetinin kalıcılaştırılması ve özgürlük gerillalarına yönelik insanlık dışı saldırılar gerçekleştirilmesi sonucu yüzünü Kurdistan dağlarına çevirdi. Amed alanından gerilla saflarına katılan yoldaşımız, gerilladaki ilk eğitimini de burada aldı. 17 Eylül’de düşman saldırılarına karşı beraberindeki yoldaşlarıyla fedaice direnen Demhat yoldaşımız, tereddütsüz bir şekilde şehadete yürüyerek, öncüleşen Kürt gençliğinin en seçkin örneklerinden oldu.

Teslimiyeti asla kabul etmedi

Rênas Tolhildan (Ramazan Eliçümüş) 2019 yılında doğduğu topraklardan, Botan’dan gerilla saflarına katıldı. 17 Eylül 2023 günü Şirnex’in Basa ilçesine bağlı Bana köyü civarında işgalci Türk ordusu ile yaşanan çatışmada Rênas Tolhildan yoldaşımız fedaice savaşarak şehadete ulaştı. Rênas yoldaşımız, üstlendiği öncülük misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirdi. Besta’dan Gabar’a kadar birçok alanda pratik yürüten Rênas yoldaşımız pratik zekası, çalışkanlığı ve emekçi özellikleriyle üstlendiği her çalışmayı başarı ile sonuçlandırdı. Böylesi değerli bir yoldaşla aynı amaçlar için aynı mevzilerde mücadele etmekten dolayı yoldaşları olarak onur duyuyor, anısını mücadelemizi büyüterek yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.