Giderayak Küba’ya sataştı

Dünya Haberleri —

12 Ocak 2021 Salı - 16:30

  • Görev süresinin bitimine 8 gün kalan ABD başkanı Trump, giderayak Küba'yı"terörizmi destekleyen ülkeler listesi"ne yeniden aldı. Küba yönetimi, Trump’ın bu hamlesini “siyasi fırsatçılık" olarak değerlendirdi.

 

Başkanlık seçimlerini 3 Kasım’da kaybeden Trump, görev süresinin bitimine doğru Küba'yı yeniden "terörizmi destekleyen ülkeler listesi"ne aldı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kararın gerekçesini "Küba'nın ABD'den kaçan suçlulara kapılarını açması ve Venezuela lideri Nicolas Maduro'ya destek vermesi” olarak açıkladı.

Karara tepki gösteren Küba yönetimi, Trump’ın giderayak böyle bir karar almasını “siyasi fırsatçılık ve ikiyüzlü politika” olarak değerlendirdi. 

Barack Obama döneminde ABD’nin Küba’ya yönelik ambargo politikasının aşamalı olarak kaldırılması için aralarında Havana’da ABD Büyükelçiliği’nin açılması gibi bazı adımlar atılmıştı. Trump’ın başkan seçilmesi ardından Küba’ya yönelik ekonomik yaptırımların sürdürüleceği açıklanmıştı. Trump yönetiminin Küba’ya yönelik son yaptırımları iki ülke arasında seyahat ve para transferi yasağını kapsıyor.

20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayacak olan Joe Biden, Obama döneminde iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmeye çalışan isimler arasında yer alıyordu. Biden, bu yıl seçim kampanyası sürecinde de yeni bir Küba politikasına ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

HAVANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.