Girê Şehîd Zemanî Türksüzleştirildi

28 Kasım 2022 Pazartesi - 21:30

HPG gerilla

HPG gerilla

  •  PKK’nin 45. yıla girişini kutlama ve Metîna Eyalet Komutanlığı Üyesi Nurî Yekta şahsında kimyasallarla şehit edilen gerillaların intikamı için Girê Cûdî Direniş Alanı’nda 17 askerin öldürüldüğü ve 10 mevzinin imha edildiği devrimci operasyonun ertesi günü Girê Hakkari Direniş Alanı'ndaki Girê Şehîd Zemanî, Girê Şehîd Akîf ve Girê Şehîd Viyan'da devrimci operasyon düzenlendi. 

Bu devrimci operasyonda; 42 Türk askeri komutanlarıyla birlikte öldürüldü. Aynı zamanda 17 mevzi, 2 adet A4, 1 adet bombaatar, 1 erzak deposu, 2 adet mobese kamera sistemi, çok sayıda silah ve askeri malzeme tümden imha edildi. Türk askerlerinin üzerinden çok sayıda silah ve malzeme kaldırıldı. Şehîd Zemanî’deki Türk askeri varlığı askıya alındı.

Türk ordusu, Direniş Alanları’nı 4 kez yasaklı bomba ve 2 kez kimyasal silahlar, 16 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, havan ve ağır silahlarla bombaladı. Buna rağmen eylemlerin yanı sıra kapsamlı devrimci operasyonlar dü düzenleyen gerilla, 49 Türk askerini öldürdü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, PKK’nin 45. yıla girişini kutlama ve Metîna Eyalet Komutanlığı Üyesi Nurî Yekta şahsında kimyasal silah ve yasaklı bombalarla şehit edilen tüm gerillaların intikamı için Metîna’nın Girê Hakkarî Direniş Alanı’nda devrimci operasyon düzenlendiği bildirildi. Saldırı, sızma, suikast ve ağır silah başta olmak üzere birçok gerilla taktiğini iç içe koordineli şekilde kullanan profesyonel gerilla timlerinin, Apocu fedai ruhla işgalcilerin üzerine giderek mevzilerini düşürdüğü belirtilen açıklamada, hem devrimci operasyon hem de diğer eylemlerle ilgili şu detaylar paylaşıldı:

Zap Bölgesi

* Sîda Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde 27 Kasım saat 10.30’da ferdi silahlarla vuruldu; 1'i öldürüldü. Daha sonra eylem alanına müdahale etmek isteyen askerler de vurularak 2'si daha öldürüldü. 

* Sîda Direniş Alanı’nı 27 Kasım saat 15.30’da bombalamak isteyen saldırı helikopterlerin müdahale edildi. Vuruşlarının ardından helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kaldı.

* Çemço’nun Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 27 Kasım saat 17.30’da iki koldan ağır silahlarla vuruldu; 2'si öldürüldü. 

Metîna Bölgesi

* Girê Hakkarî Direniş Alanı’ndaki Türk askerlerine Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde 26 Kasım saat 13.30’da devrimci operasyon başlatıldı. Devrimci operasyon çerçevesinde Girê Şehîd Zemanî’deki Türk askerleri, üç koldan hedeflenerek el bombaları ve orta otomatik silahlarla etkili bir şekilde vuruldu. Yüksek saldırı ruhuyla işgalcilerin üzerine yürüyen gerilla, burada 17 Türk mevzisini tek tek düşürüp içindekileri öldürdü. Girê Şehîd Zemanî’yi tümüyle kontrol altına alan gerilla, burada 2 A4 silahını ele geçirerek Trük askerlerine karşı kullandı, daha sonra da tümüyle imha etti. Ferdi silah ve cephaneyi de ele geçirerek Türk askerlerine karşı kullanan gerilla, mevzilerinin yanı sıra erzak deposunu da tamamen imha etti. 

Apocu fedai ruhla düşmanın üzerine yürüyen saldırı kol komutanlarından Amed, yaralanmasına rağmen komutasındakilerin operasyona devam etmesini söyledi ve kendisi de yaralı şekilde Türk askerlerinin üzerine yürüdü. Bu devrimci operasyona öncülük eden, büyük bir cesaretle savaşırken yaralanan Amed, Binevş ve Baran, son nefeslerine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaştı.

Gerilla, aynı zamanda Girê Şehîd Akîf ve Girê Şehîd Viyan’daki Türk askerlerini de iki koldan ağır ve ferdi silahlarla hedefleyip etkili bir şekilde vurdu ve en az 5'ini öldürdü. 

Bu devrimci operasyonda; 42 Türk askeri komutanlarıyla birlikte öldürüldü. Aynı zamanda 17 mevzi, 2 adet A4, 1 adet bombaatar, 1 erzak deposu, 2 adet mobese kamera sistemi, çok sayıda silah ve askeri malzeme tümden imha edildi. İşgalcilerin üzerinden 4 adet MPT-55 piyade tüfeği, 4 adet MPT-55 silah dürbünü, 1 adet bombaatar, 1 noktalayıcı, 1 adet özel yapım keskin nişancı silahı, 1 adet termal dürbünü, 1 adet telefon, üzerinde Oğuzhan Alp ismi yazılı olan 1 adet kasatura ve 3 adet güç kaynağı kaldırıldı.

Türk ordusu, devrimci operasyon esnasında ve sonrasında operasyon alanını obüs, havan ve savaş uçaklarıyla yoğun bir şekilde bombalayarak gerillanın ilerleyişini durdurmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerlerinin sızma eylemlerini engellemek için çevrelerine yerleştirdikleri 2 adet harekete duyarlı sensör sistemi, 26 Kasım saat 07.30’da profesyonelce imha edildi.

* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 27 Kasım saat 14.20’de ağır silahlarla vurularak darbelendi.

* YJA Star gerillaları, 27 Kasım saat 16.30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerlerini suikast taktiğiyle vurarak 1'ini öldürdü. 

* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 27 Kasım saat 17.00’de ferdi silahlarla vuruldu; 1'i öldürüldü, 2'si de yaralandı. 

Yasaklı bomba ve kimyasal

* Türk ordusu, 26 ve 27 Kasım’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nın Girê Şehîd Çekdar savaş mevzilerini yasaklı bombalarla 4 kez; 26 Kasım’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nın Girê Şehîd Çekdar savaş mevzilerini 2 kez kimyasal silahlarla bombaladı. 

Diğer bombardımanlar

* Türk ordusu, 27 Kasım’da Kurêjahro, Saca, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları'nın saldırı helikopterleriyle 16 kez bombaladı.

* Girê Hakkarî, Sîda, Çemço, Girê FM ve Girê Amediyê Direniş Alanları, 26 ve 27 Kasım’da obüs, ağır silah ve tanklarla onlarca kez bombalandı. BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.