Göktepe mezarı başında anıldı

8 Ocak 2023 Pazar - 15:37

Gazeteci Metin Göktepe’nin anması

Gazeteci Metin Göktepe’nin anması

  • İstanbul’da 8 Ocak 1996'da Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde katledilen siyasi tutsak Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini haberleştirmek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınan ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda işkenceyle katledilen Evrensel gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 27. yılında mezarı başında anıldı.

Polis tarafından katledilen gazeteci Metin Göktepe’nin anmasında konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Gurbetelli Ersöz’den Apê Musa’ya, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye ve son olarak kadınların sesi Nagihan Akarsel’e kadar hakikat susmadı” dedi. 

İstanbul’da 8 Ocak 1996'da Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde katledilen siyasi tutsak Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini haberleştirmek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınan ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda işkenceyle katledilen Evrensel gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 27. yılında mezarı başında anıldı. Esenler ilçesindeki mezarlıkta yapılan anmaya, Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftanacıoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Disk Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş'un yanı sıra çok sayıda gazeteci ve yurttaş katıldı.

Anmada ilk olarak konuşan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, son 6 ayda Ankara ve Amed merkezli soruşturmalar kapsamında 25 Kürt gazetecinin tutuklandığını hatırlattı. 17 Aralık'ta ise belgesel yönetmeni Sibel Tekin'in tutuklandığını anımsatan Polat, aradan aylar geçmesine rağmen gazetecilerin iddianamelerinin hala hazırlanmadığını belirtti. Tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Gezi Davası’ndan tutuklananları da hatırlatan Polat, çıkarılan “Sansür Yasası” ile gazetecilere yönelik baskıların arttığını dile getirdi. 

Daha sonra konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Özgür Basın geleneğinin susmadığını ve susmayacağını ifade ederek, “Gurbetelli Ersöz’den Apê Musa’ya, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye ve son olarak hakikatin ve kadınların sesi Nagihan Akarsel’e kadar hakikat susmadı. Eğer failler hesap verseydi bugün Amed’de 16 Kürt gazeteci tutuklu olmayacaktı” dedi. 

Son olarak konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise, birleşe birleşe, direne direne kazanacaklarını ve Özgür Basın bayrağını asla yere bırakmayacaklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Karanlık bir tünelden geçiyoruz. Grev yasakları ne ise HDP’li belediyelere uygulana kayyum odur. HDP’li belediyelere uygulanan kayyum ne ise bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne uygulanan kuşatma odur. O yüzden gün birleşme günüdür. Türkiye’yi bu karanlıktan çıkarmak için hep birlikte durmamız gerekiyor. Birleşeceğiz ve kazanacağız. Metin’e sözümüz bu olsun.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.