Gösteriler sonuç verdi: Hükümet geri adım attı

Dünya Haberleri —

1 Aralık 2020 Salı - 15:44

  • Fransa’da polis şiddetine meşruluk kazandıran ve basın özgürlüğünü kısıtlayan güvenlik yasasına yönelik protesto gösterileri sonuç aldı. Hükümet yasanın yeniden yazılacağını açıkladı.

 

Fransa’da parlamentodan geçen ve çokça eleştiri konusu olan güvenlik yasasına karşı ülke geneline yayılan eylemler sonuç aldı. Hükümet temsilcisi Christophe Castaner, "Bazı kesimlerin yasa tasarısının bilgilendirme özgürlüğünü tehdit edeceği yönünde kuşkuları olduğunu görüyoruz” diye belirterek yasanın yeniden yazılacağını açıkladı.

“Fiziksel ya da ruhsal zarara yol açacak” sonuçlar gerekçesiyle polis memurlarının görev başındayken görüntülenmesini suç sayan yasa tasarısının parlamentodan geçmesi yoğun eleştiriler almıştı. Onaylanan güvenlik yasasının 24. maddesine göre polise zarar verebilecek görüntü ya da fotoğraf paylaşanlar 1 bir yıl hapis ya da 45 bin euro para cezasına çarptırılabilecek.

Polis şiddetini meşrulaştıran ve basın özgürlüğünü sınırlandıran güvenlik yasasına yönelik ülke geneline yayılan protesto eylemlerine binlerce kişi katılmıştı. Polisin eylemcilere yönelik şiddeti bir kez daha tartışma konusu olmuş, yasa tasarısını hazırlayan İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’in istifası istenmişti.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.