Gözaltılar engellemiyor

30 Mart 2021 Salı - 17:11

  • Urfa Adliyesi önünde 23 gündür adalet arayışını sürdüren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, dün yine zor kullanılarak gözaltına alındı. Bir süre sonra serbest bırakılan Şenyaşarlar, tekrar gelip nöbetlerine devam etti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesi AKP MKYK Üyesi ve Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırılarında eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde ”Adalet” talebiyle başlattıkları oturma eyleminin 22. gününde de gözaltına alındı. 

Anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, sabah saatlerinde geldikleri Urfa Adliyesi önünde eylemlerine devam ettikleri sırada, herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı. Polisler, yanlarına geldikleri aileyi zor kullanarak oturdukları yerden kaldırıp gözaltına aldı. Anne Şenyaşar, gözaltına alındığı sırada ”Bizi değil, katilleri gözaltına alın” diyerek tepki gösterdi. 

Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülen Şenyaşarlar, bir süre burada bekletildikten sonra ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı. Serbest bırakılan Şenyaşar Ailesi, nöbet eylemini sürdürmek üzere Urfa Adliyesi önüne geçti.

Aile, 9 Mart’ta nöbet eylemine başladı. Emine Şenyaşar, 15 Mart’ta ”Kamu görevlisin hakaret” gerekçesiyle; 25 Mart’ta Emine ve Ferit Şenyaşar birlikte ”Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” gerekçesiyle gözaltına alındı. Ferit Şenyaşar ise AKP’li Yıldız’ın kardeşi Süleyman Yıldız’ın şikayeti üzerine Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde önceki gün ifade vermişti. 

Şenyaşar Ailesi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, şunları ifade etti: ”Adalet mücadelemiz adalet sarayında 22’nci günde devam ediyor. Başsavcı her sabah önümüzden geçiyor. Bize bakıyor ama bizi görmüyor. Her ne kadar Başsavcı, Adalet Bakanı bizi görmese de; adalet çığlığımıza Türkiye’nin her ilinden ve Avrupa ülkelerinden destek gelmeye devam ediyor.”   URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.