Grevler felç etti

Dünya Haberleri —

Almanya grev

Almanya grev

  • Almanya'da işçi ve emekçiler ile işverenler arasında ücret artışı ve hak talepleri için uzayıp giden sonuçsuz tartışmalar ulaşım sektöründeki grevlerle sonuçlandı. Hava, demir ve kara yollarında başlayan grev ülke genelindeki ulaşımı felç etti.

Almanya’da ulaşım iş kolunda çalışan tren makinistleri, havaalanı güvenlik görevlileri, uçuş görevlileri, otobüs şoförleri  hak taleplerinin karşılanmaması sonucu bu hafta içinde defalarca uyarı grevine gitti. Salı günü demiryoluyla ulaşım yine felce uğramış durumda. Yolcu treni makinistlerinin daha yüksek maaş talebiyle gittiği 24 saatlik grev, Almanya saatiyle 02.00'de başlayıp Çarşamba günü saat 02.00'de sona erdi. Ülkenin büyük bölümünde uzun mesafeli ve bölgesel tren seferleri durma noktasına geldi. Yük trenlerinin seferleri de 24 saatlik bir grev nedeniyle Pazartesi saat 18'den itibaren kesintiye uğradı.

Mahkeme sendikaya hak verdi

Bu eylem, Alman Makinistler Sendikası ve devlete bağlı ulusal demiryolu şirketi Deutsche Bahn arasında aylardır aşılamayan ücret anlaşmazlığı nedeniyle son dönemde yaşanan altıncı grev. Frankfurt'taki iş mahkemesi Deutsche Bahn'ın greve karşı yaptığı acil temyiz başvurusunu reddetmişti. GDL Başkanı Claus Weselsky, "Mahkeme, GDL'in grevlerinin orantılı, kabul edilebilir, yasal ve dolayısıyla demiryolu işçilerinin haklı taleplerini takip etmek için uygun bir araç olduğunu bir kez daha teyit etti" ifadelerini kullandı. GDL'in bu grevi kısa bir süre önce duyurması ve demiryolu şirketine acil durum tarifesi için çok az zaman bırakması, Deutsche Bahn tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Hava ve demiryolu grevi çakıştı

Demiryolundaki bu eylemin Lufthansa havayolu şirketi ve bölgesel uçuş iştiraki Cityline'daki uçuş görevlilerinin iki günlük greviyle çakışması, Almanya'da ulaşımda yaşanan aksaklıkların boyutunu daha da büyüttü. Uçuş görevlileri Salı günü Frankfurt'tan kalkışlarda, Çarşamba günü ise Münih'ten kalkışlarda greve gidiyor.  Grevin sabah 04.00'ten akşam 11.00'e kadar sürmesi planlanıyor.

Lufthansa'nın verilerine göre Salı günü Frankfurt'taki grevden 600 uçuş ve 70 bin yolcu etkilenecek. Çarşamba günü ise Münih'te 400 uçuş ve 50 bin yolcunun etkileneceği bildiriliyor.

Süresiz grevin ayak sesleri

Almanya'nın en yüksek nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'da da yerel toplu taşımacılıkta yeni grevlerin eli kulağında. Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Ver.di), belediye ulaşım şirketlerindeki yaklaşık 30 bin çalışanın çalışma koşullarına ilişkin ücret görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Sendikanın, çalışanların yükünü azaltmak için ek izin günü talebi, işveren tarafından reddediliyor.

Ver.di'den yapılan açıklamada, sendika üyeleri arasında, süresiz greve gidilmesi konusunda oylama yapılacağı duyuruldu. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.