Guley nine doğduğu topraklara uğurlandı

Kadın Haberleri —

Guley Tolu cenaze

Guley Tolu cenaze

  • Devrimcilerin annesi, nenesi olarak bilinen ve yaşama veda eden Guley Tolu için AVEG-KON, SKB ve AJK tarafından Neu-Ulm’da düzenlenen uğurlama törenine çok sayıda kişi katıldı.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V) tarafından Güney Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde düzenlenen uğurlama törenine, sadece bölgeden değil, Almanya ve Avrupa’nın birçok kentinden katılım vardı. AJK derneğinde gerçekleştirilen törende, her zaman devrimcilere sahip çıkan ve bu nedenle “Devrimcilerin Nenesi” olarak bilinen Guley Tolu’nun yaşamı ve mücadelesi hakkında konuşmalar yapıldı.

Tolu’nun üyesi olduğu AJK Derneği tarafından yapılan konuşma sonrası, Guley Tolu’nun yaşamından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. AVEG-KON, SKB ve AJK tarafından hazırlanan ortak metin okunurken, oğlu ve yoldaşları da birer konuşma yaptı. Ali Rıza, İbrahim, Doğan, Tacim ve Silvia Tolu’nun annnesi, Almanya’ya ilk gelen kuşak Türkiyeli göçmenlerden olan Guley Tolu’nun bir an bile mücadeleden uzak durmadığına özellikle vurgu yapılan konuşmalarda, sadece burada değil, Türkiye’deki devrimci mücadeleyle sürekli dayanışma içerinde bulunduğu belirtildi.

Törene, dernek ve federasyon üyelerinin yanı sıra, Ulm’da da faaliyet yürüten ATİF, ADHF, DİDF, AKM, KON-MED, Sürgünler Meclisi (ASM) gibi çok sayıdan kurumdan temsilciler de katılarak, taziyelerini ilettiler.

Cenazesi derneğe getirilen Gulay Tolu, doğduğu topraklara uğurlandı. Bugün Elbistan’a götürülecek olan Tolu, yarın memleketi Kantarma Köyü’nde toprağa verilecek. NEU-ULM

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.