Gün boyu marş işkencesi

14 Ocak 2021 Perşembe - 14:44

  • Cizre’de gözaltına alınan 15 yaşındaki D.E., götürüldüğü Emniyet’te gün boyu Türkiyenin milli marşı olan ‘İstiklal Marşı’ okumaya zorlandı. Çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan D.E., polis tarafından tehdit edildi. 

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinin Orhan Doğan Caddesi üzerinde 15 yaşında ki D.E., kaçak sigara sattığı gerekçesiyle 9 Ocak’ta polis tarafından gözaltına alındı. Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen D.E., ‘İstiklal Marşı’nı ezberlemesi yönünde tehdit edildi. Gün boyu zorla ’İstiklal Marşı’ okutulan D.E., daha sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. 

Polis, serbest bırakılan D.E.’yi, “Her hafta sana bir ödev vereceğiz ve sen de ödevini yapacaksın, yapmazsan sonuçlarına katlanırsın” şeklinde tehdit etti.

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen D.E.’nin annesi, “İstiklal Marşı’nı o kadar çok okutmuşlar ki oğlum eve geldiğinde ağzı kurumuş ve konuşamıyordu. Ayrıca ona her hafta da bir ödev vereceklerini, bu ödevleri yapmazsa onun sonuçlarına katlanması gerektiğini söylemişler. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. 

Anne, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.