Güney Kürdistan eğitime ‘uzak’!

Toplum/Yaşam Haberleri —

22 Eylül 2020 Salı - 22:00

  • Güney Kürdistan hükümeti koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl uzaktan eğitime başlama kararı aldı. Ancak elektrik kesintileri, internet hizmetlerindeki sorunlar, çocukların bilgisayara erişimi olmaması nedeniyle online eğitimin başarılı olmayacağı belirtiliyor.

Federe Kürdistan Bölgesi’nde koronavirüs salgını nedeniyle Ekim ayından itibaren uzaktan eğitime başlama kararı alındı. Ancak hem öğrenciler hem aileler evden eğitimin nasıl olacağını bilmiyor. Öğretmen Sendikaları da online eğitimin başarılı olmayacağı konusunda hem fikir.
Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimin ortaöğretimin on ikinci sınıfı dışındaki tüm sınıflarda uygulanacağını kaydetti. Hükümetin bu kararı altı aydan fazla bir süredir öğretmen maaşlarının ödenmemesi ve eğitimcilerin aylarca sınıfları boykot etmelerinden sonra geldi.

Altyapı yok
Kirkuknow sitesinin haberine göre; Kürdistan Öğretmenler Sendikası Sekreteryası Üyesi Ahmed Kerkuki, online eğitimin başarılı olamayacağını belirterek, “Aslında konuyla ilgili bakanlığa bir rapor sunduk. Sadece öğrenciler değil, bilgisayar ve internet hatları sağlamak için de hiçbir tekniki alt yapı hazırlığı yapılmadı. Öğretmenlerin çoğu bilgisayar ve interneti nasıl kullanacakları dahi tam olarak bilmiyor” dedi.

Elektrik kesintileri
Güney Kürdistan’da elektrik kesinleri özellikle kış aylarında sık sık yaşanıyor. Elektrikler genellikle saat 08:00-13:00 aralarında kesiliyor. Ayrıca, internet erişimi ve ilkokul öğrencilerinin bilgisayar kullanamamaları da online eğitime başlanmasının önündeki diğer bir engel olarak görülüyor.

Eğitimciler ne diyor?
Kürdistan Öğretmenler Birliği de online eğitim sisteminin başarısız olacağı görüşünde. Birlik, Eğitim Bakanlığı'na sunduğu raporda, her sınıftaki öğrenci sayısının 15 öğrenciyi geçmemesi ve ders süresinin 30 dakikayı geçmemesi koşuluyla, hijyen kurallarına özen göstererek okulların yeniden açılmasını önerdi. Ancak Güney Kürdistan’daki bina sıkıntısı nedeniyle bu önerinin kabul edilmesi zor gözüyor.

4 bin yeni okula ihtiyaç var
Güney Kürdistan’da eğitim gören öğrenci sayısı 1 milyon 700 bini aşarken, 100 bin ile 150 bin öğrenci ise ilköğretim birinci sınıfa kaydolmaya hazırlanıyor. Öğretmen ve öğretmen sayısı ise yaklaşık 128 bin. 
Öğretmenler Birliği raporuna göre Kürdistan Bölgesi'nde şu anda 7 bin okul var ve eğitim sektörünün yaklaşık 4 bin yeni okula ihtiyacı var. Ayrıca okulların yüzde 50'sinin tadilattan geçirilmesi gerekiyor.

Okullar harabe
Yaklaşık 700 okulda içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. 100 prefabrik okulda eğitim verilirken, 90 okul elektrik sıkıntısı yaşıyor, 900 okul harabe. Güney Kürdistan’daki okulların yüzde 20'sinde internet hizmeti yok, sadece 700 okulda bilgisayar laboratuvarı bulunuyor. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.