Halepçe şehitleri anıldı

16 Mart 2023 Perşembe - 16:45

Amed'de Halebçe katliamı anması

Amed'de Halebçe katliamı anması

  • Halepçe şehitleri, katliamın 35. yıl dönümünde, birçok kentte anıldı. Kurdistanî İttifak Çalışma Grubu, "Halkımız üzerinde dört parçada baskı, tehcir, soykırım tehlikesi devam ediyor" dedi.  

Kurdistanî İttifak Çalışma Grubu, Halepçe katliamı'nın yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “16 Mart Halepçe soykırımını anarken, 6 Şubat 2023 Maraş merkezli gerçekleşen iki büyük depremle halkımız yeni büyük bir felaketle yüzleşti. Diyarbakır’dan Efrîn-Cindirês’e uzanan ve esas olarak Kurdistan coğrafyasında yaşanan depremde açıklanan resmi rakamların çok üstünde ölü ve yaralı var. Halkımızın, halklarımızın başı sağ olsun. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımıza, sivil kurumlara deprem bölgesindeki halkımızla dayanışmayı aralıksız sürdürmeye çağırıyoruz” denildi. 
Dünyanın Halepçe'deki katliama sessiz kaldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar ifade edildi: "Çünkü Saddam müttefikleriydi. Sadece SSCB ve Çin değil ABD ve Avrupa da Halepçe soykırımı karşısında sessiz kalmayı tercih etmişti. Ayrıca Saddam rejimi Enfal Soykırımı’nı sürdürürken, 26-29 Ocak 1987’de Kuveyt’te toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, soykırıma ilişkin hiçbir tepki vermemişti. Hatta Halepçe katliamından sadece üç gün sonra toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı yine sessiz kalmıştı. Halkımız o büyük soykırıma uğrarken dünyada yapayalnızdı!” 
 Kurdistan coğrafyasını sömüren rejimlerin Kürt halkına karşı koordineli saldırıları devam ettirdiğine vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sömürgecilerin özellikle Kurdistan Bölgesel Yönetimi ile Özerk Rojava’nın mevcut statüsünü ortadan kaldırmak, en azından etki ve yetki alanlarını daraltmak hedefinde her fırsatta ısrar ettiklerini görüyoruz. Öyle ki Türkiye, tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadığı ilk günlerde bile Rojava’da saldırılarına ara vermemiştir. Halkımız üzerinde dört parçada baskı, tehcir, soykırım tehlikesi devam ediyor. Kurdistanî İttifak Çalışması olarak; bu tehlikeye karşı başta Kurdistan Bölgesel Yönetimi ile Özerk Rojava Yönetimi olmak üzere Kürt siyasetini ve halkımızı dayanışma ve birlikte davranmaya çağırıyoruz. Dünya demokrasi güçlerini ve kamuoyunu, bu kritik süreçte halkımızla dayanışmalarını sürdürmeye çağırıyoruz. Kahrolsun sömürgecilik ve soykırım siyasetleri!”
 
Soykırım olarak tanınsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi de yazılı açıklama yayınladı. İHD, Kürtlerin hala tehdit altında olduğuna dikkat çekti. İHD’nin, Türkiye’de Halepçe Katliamı’nın anma günü olarak bilinen 16 Mart gününü “Kürt Soykırımı Günü” olarak tanıma kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, Türk devletinin bu soykırımı tanıması talep edildi. Açıklamada şunlara yer verildi: “Soykırım suçu, BM Roma Statüsü’nde ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacı ile işlenen öldürme, bedensel veya zihinsel zarar verme, fiziksel varlığı ortadan kaldıracağı hesaplanarak yaşam şartlarını kasten değiştirme, yani göç ettirme, grup içinde doğumları engellemek amacı ile tedbirler alma ve gruba mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletme olarak tanımlanmaktadır. Saddam Hüseyin rejiminin özellikle Enfal Operasyonu kapsamında amaçladığı ve gerçekleştirdiği suçlar soykırım suçudur. Bu nedenle de yapılanların soykırım olarak adlandırılması gerekmektedir. Nitekim 1 Mart 2010’da Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, Halepçe katliamını 'soykırım' olarak tanımıştır. Soykırım gibi en ağır suçun işlendiğini kabul etmek gelecekte oluşabilecek benzeri suçları önlemekte caydırıcı bir rol oynayacaktır. Ayrıca soykırımda yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına ve soykırıma maruz kalmış bir halkın acılarına ortak olmak, onların yas süreçlerini yaşamasına katkı sunacaktır.” 
Bazı kentlerde de kitlesel basın açıklamalarıyla Halepçe şehitleri anıldı. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.