Halkının canlı kalkanıydı

23 Mart 2022 Çarşamba - 18:10

Nûjiyan Erhan (Tuba Akyılmaz)

Nûjiyan Erhan (Tuba Akyılmaz)

  • Gazeteci Nûjiyan Erhan’ı anlatan arkadaşları, onun bir Canlı Kalkan olarak yürüdüğü mücadelede Şengalli kadınların sesi olmaya çalıştığını ifade etti.

YARA KENDEŞ-HÊLÎN ASMÎN  / JINNEWS

Gazeteci Nûjiyan Erhan (Tuba Akyılmaz), Şengal’in Xanesor kasabasında 3 Mart 2017 tarihinde haber takibi yaptığı esnada Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı güçler tarafından hedef alınarak yaralandıktan sonra 22 Mart 2017’de yaşamını yitirdi. 2005 yılında özgür basınla tanışan Nûjiyan, birçok kurumda çalıştı. Özelde kadın basın geleneğinde yer alan Nûjiyan, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansı (JINHA) ve internet gazetesi Şûjin'da çalıştı. Çira TV'de program sunuculuğu da yapan Nûjiyan, son olarak bulunduğu Şengal’de kadınların yaşadıklarını dünyaya duyuruyordu. Şehba ve Kobanê'deki gazeteciler, meslektaşları ve birlikte mücadele yürüttükleri Nûjiyan'ı anlattı.

.
Dilgeş Aryen

Şengalli kadınların sesi oldu

Nûjiyan’ın Xanesor’da Şengal’e yönelik saldırıları izlediğini söyleyen Dilgeş, onun bilinçli olarak hedef alındığını belirtti. Dilgeş şöyle dedi: “Nûjiyan’ın şehadetinin üzerinden 5 yıl geçti. Şengal’de şu anda onlarca Êzidî kadın, basın çalışması yürütüyor. Kuşkusuz bu Nûjiyan’ın emeği sayesinde oldu.

Nûjiyan’ın amacı Şengalli kadınların sesi olmaktı diyen Dilgeş, Nûjiyan’ın kamerası ile Şengalli kadınların acılarını kamuoyuna yansıttığını ve Şengalli kadınların rengi ve sesi olduğunu kaydetti. Nûjiyan’ın, kendisini Kürdistan’da yaşanan acılara kalkan yaptığını söyleyen Dilgeş, Nujiyan‘ın güler yüzüne ve çocuksu masumiyetine dikkat çekti.

Dirençliydi

Bir Kürt kadını ve mücadeleci bir gazeteci olarak Nûjiyan’ın hastanede tam 19 gün direndiğini kaydeden Dilgeş, “Canlı kalkan olarak katılımından sonuna kadar, fermana karşı direndi ve gerçekleri ortaya çıkarmak istedi. Kısacası yaşamın bütün alanlarında direnişçiydi. Nûjiyan arkadaşın bir yanı yetişkin bir yanı da hep çocukluk hayallerini yaşamak isteyen biri idi. Çok canlıydı. Onu ne kadar anlatsak eksik kalır. Biz de arkadaşımızın izindeyiz. Nûjiyanların ruhu ile özgür basın çalışması yürütüyoruz”  diye konuştu.