Halkla birlikte üretiyor

Kadın Haberleri —

22 Temmuz 2020 Çarşamba - 16:57

  • Dersim’de görevden alınan Pêrî Belediyesi Eşbaşkanı Songül Doğan, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde yurttaşlarla üretime katılarak, yarım kalan projelerini hayata geçiriyor. 

AYŞE SÜRME
MA/DERSIM

Dersim’de görevden alınan Pêrî Belediyesi Eşbaşkanı Songül Doğan, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde yurttaşlarla üretime katılarak, yarım kalan projelerini hayata geçiriyor. 
Dersim’in Mazgerd ilçesi Pêrî (Akpazar) Beldesi’ne bağlı Elmalı köyünde halk tarafından kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 7 ay önce faaliyete geçti. Kooperatif, bu yıl 240 dönüm araziye domates, biber, fasulye, patlıcan ve salatalık gibi sebzeler ile susam, arpa ve buğday ekti. Halk, arazileri işleyerek geçimlerini sağlamayı hedeflerken, çalışmalara birçok kadının yanısıra görevden alınarak yerine kayyum atanan Akpazar Belediyesi Eşbaşkanı Songül Doğan da katılıyor. Yarım kalan projelerini hayata geçirmek isteyen eşbaşkan, sabun atölyesi ve kadın kooperatifini kurmayı hedefliyor. 
 
Duvarlar önemli değil
 
Eşbaşkan Doğan, kayyum atandıktan sonra görevlerine devam ettiklerini belirterek, yarım kalan projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Özellikle kadınlarla dayanışma içerisinde olduğunu dile getiren Doğan, “Kadınlar bir şey danışmak istediklerinde beni arıyor. Ziyaretlerine gidiyor, yardım talebinde bulunduklarında çözüm olmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince onlara yardımcı olacağız. Belediye, duvarlar bizim için önemli değil, bölge halkının bize olan inancı önemli. Güvenlerine layık olmaya çalışacağız” dedi.  
 
Gelecek yılın planı bugünden
 
Daha fazla üretim ve gelecek yılın planlamasını yapmak için halkla birlikte toplantı yapacaklarını söyleyen Doğan, beldede tarım ve hayvancılığın yaygın olduğunu, yağ, peynir, yoğurt ve çökelek üretimine de başlayacaklarını vurguladı. Yabani meyvelerden reçel yaptıklarını ifade eden Doğan, kadınların ekonomik gelirlerine katkıda bulunmaları için üretimden kopmayacaklarını kaydetti. Doğan, “Mevcut kooperatifin altında bir de kadın kooperatifi, sabun atölyesi açacaktık. Çünkü burada her türlü bitki mevcut olduğu için sabun üretimi güzel olacak” şeklinde konuştu.
Doğan, ürettiklerine ilişkin yurt dışındaki firmalardan talepler geldiğini, bölgedeki kooperatiflerle görüştüklerini ve il dışına satışlar yapacaklarını söyledi. 
 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.