Hamile kadına dipçikle vuruldu

16 Temmuz 2021 Cuma - 18:12

  • Türk devlet güçleri, İdil’deki ev baskınlarında 8 aylık hamile Hatice Baykara’yı silah dipçikleriyle darp etti. Fenalaşan Baykara, kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. 

Şırnak’ın İdil ilçe merkezi ve köylerinde dün sabah saatlerinde birçok eve polislerce baskın düzenlendi. Ev baskınlarında Aydın Baykara, Sait Tatlı ve Hacı Derviş Abay darp edilerek gözaltına alındı. Turgut Özal Mahallesi’nde Aydın Baykara ve kardeşi Ömer Baykara’nın evine polislerce baskın yapıldı. Ömer Baykara’nın evine kapı ve camların kırılarak yapılan baskında, 8 aylık hamile eşi Hatice Baykara polislerce darp edildi. Silah dipçikleriyle darp edilen Hatice Baykara, polisler tarafından saçlarından tutularak yere atıldı. 

Yaşananları anlatan Ömer Baykara’nın annesi Halime Baykara, “Evde hamile gelinim ve dört çocuğu tek vardı. Polisler kapısını da camlarıyla beraber kırdı. Çığlık sesleri geliyordu. Önce ne yaptıysam çocuklarımın ve hamile gelinimin yanına gitmeme izin vermediler. Bir süre sonra gelinimin evine gittim. Hamile gelinime de silah dipçiğiyle vurup saçlarında tutup yere atmışlar” dedi. 

Başına silah dayadı

Anne Halime Baykara, Aydın Baykara’nın evine yapılan baskında yaşananları ise şöyle anlattı: “Kapısı açık olan eve giren 5-6 özel harekat polisi, başıma silah dayadı. Sonra Aydın, Mehmet Nuri ve Ömer Baykara diye seslendiler. Aydın’ın odada uyuduğunu söyledim. Evde bulunan iki misafir ve Aydın’ı yere yatırarak sırtlarına bastılar.” 

Hastaneye kaldırıldı

Anne Baykara, hamile Hatice Baykara’nın çağrılan ambulansla İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve burada tedavi altına alındığını söyledi. 

İki yılda 5. baskın

Aynı mahallede evine baskın yapılan Sait Tatlı da polislerce darp edildi. Tatlı’yı ters kelepçeleyen yere yatıran polislerin, sırtına bastığı belirtildi. Son iki yılda Tatlı’nın evine yapılan 5. baskında, aramalarda kitap ve kimi fotoğraflara el konulduğu öğrenildi. Polis, Tatlı’nın Kürtçe konuşan 70 yaşındaki annesi Hatice Tatlı’ya, “Kürtçe konuşamazsın” tehdidinde bulundu. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.