Hamle etkili ama yeterli değil

Yurt Dışı Haberleri —

Yüksel Koç

Yüksel Koç

  • “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesini daha önceki hamlelerden farklı kılan en önemli boyut, düzenlenen eylem ve etkinliklere Kürt dostlarının yoğun katılımı oldu. Hamleyi sahiplenen Kürt dostları, omuz omuza eylemlerde yer aldı ve kimi dönemlerde inisiyatif geliştirerek özel kampanyalar düzenledi.
  • Yoğun eylemlere rağmen yapılanlar yeterli mi, Kürt halkının sesi dünya kamuoyuna duyurulabildi mi?” sorularına Yüksel Koç, “Elbette hayır, yeterli değil. Eğer tecrit kalkmış olsaydı, Önder Apo özgürlüğüne kavuşsaydı, Kürdistan’daki ilhak ve katliamlar son bulmuş olsaydı yaptıklarımızı yeterli görebilirdik” dedi. 

 

ERKAN GÜLBAHÇE

Faşist Türk devletinin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uyguladığı ağırlaştırılmış tecrit ve dört parça Kürdistan’da sürdürdüğü imha ve işgal saldırılarına karşı 2020 Eylül ayında başlatılan “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesi birinci yılını tamamladı.

Bir yıllık süreçte dört parça Kürdistan ve yurt dışında hamle kapsamında sayısız eylem ve etkinlik düzenlendi. Hamlenin en önemli boyutunu Kürdistan özgürlük gerillaları üstlenirken, dünyanın birçok bölgesinde koronavirüs salgınına rağmen sanatçı, aydın, akademisyen, siyasetçi, tanınmış şahsiyetler ve her kesimden milyonlarca insan hamleye katılım sağladı. “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesi çerçevesinde binlerce eylem gerçekleştirildi. Dünyanın her ülkesinde diplomasinin kapıları zorlandı.

“Dem Dema Azadiyê ye” hamlesini daha önceki hamlelerden farklı kılan en önemli boyut, düzenlenen eylem ve etkinliklere Kürt dostlarının yoğun katılımı oldu. Hamleyi sahiplenen Kürt dostları, omuz omuza eylemlerde yer aldı ve kimi dönemlerde inisiyatif geliştirerek özel kampanyalar düzenledi.

“Dem Dema Azadiyê ye” hamlesi birinci yılını geride bırakırken, hamlenin nasıl yürütüldüğünü, etkilerini, getirdiklerini, eksikliklerini ve gelecek dönem takvimini hamlenin koordinasyonunda yer alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ile konuştuk.

Hamle neden başlatıldı?

Hamleye 12 Eylül 2020 tarihinde Strasburg’da start verildiğini hatırlatan Koç, “Önder APO’ya uygulanan tecrit ve Kürdistan’da yaşanan katliamlar paralel yürütülüyor. Çökertme planının ilk aşaması, Önder APO’ya uygulanan ağır tecrit ile başladı. Bu tecrit ile Kürt halkının iradesi yok edilmek istendi” diyerek hamlenin neden geliştirildiğinin arka planını anlattı.

Koç, “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesinin merkezinde Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü olduğunu belirterek bu kapsamda Kürdistan’da yaşanan bütün gelişmeleri içine alan kapsamlı bir eylem sürecinin başlatıldığını kaydetti.