Hastalığı ilerledi

Kadın Haberleri —

6 Nisan 2022 Çarşamba - 17:30

.

.

  • Kadın hukukçular Aysel Tuğluk’u ziyaret ardından sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi. Tuğluk’un hastalığının ilerlediğini belirten kadın hukukçular, kadınların kendisi için verdiği mücadeleden moral aldığını kaydetti.

Kadın hukukçular, Kandıra Cezaevi’nde tutulan ve demans teşhisi konulan hasta tutuklu Aysel Tuğluk’u ziyaret etti. Avukatlar ziyaret sonrası cezaevi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm'ün yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. "Aysel Tuğluk serbest bırakılsın "pankartının açıldığı açıklamada “Zindanlar yıkılsın, tutuklular serbest bırakılsın”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “ATK tutukluları ölüme gönderiyor” dövizleri taşındı.

Demans ilerlemiş

Açıklamadan önce Tuğluk’un sağlık durumuna ilişkin konuşan avukat Leyla Han Tüzel, hastalığının eskiye göre daha çok ilerlediğini ancak kadınların kendisi için verdikleri mücadeleden dolayı moralinin yüksek olduğunu söyledi. 

Raporlar görmezden geliniyor

Tüzel’in konuşmasının ardından açıklama metnini Eylem Arzu Kayaoğlu okudu. Tuğluk’un Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunduğunu hatırlatan Kayaoğlu, "Tuğluk’un, emeği, mücadelesi, ödediği bedel, siyasetçi ve insan hakları savunucusu olarak yaşamdaki duruşu, yakın dönem siyasi tarihimizde derin izler bırakmıştır" diye belirtti. Kayaoğlu, Tuğluk'un demans hastalığı nedeniyle gözetim altında tutulduğu Kocaeli Seka Devlet Hastanesi ve Kocaeli Üniv. Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı’nın hazırladığı “hastalığının yaşamını tek başına sürdürmesini engellediğini ve infazının ertelenmesi gerektiğine” dair raporları hatırlattı. 

İnfaz erteleme için onay mercii olarak gösterilen ATK’nin raporları görmezden geldiğini ifade eden Kayaoğlu, “ATK, 2021 Eylül ayında hazırladığı raporda, hiçbir şekilde muayene ve gözlem yapmadan Tuğluk’un cezaevinde kalabileceğini belirtmiştir" ifadelerini kullandı.  

ATK’nin ‘cezai sorumluluğunun tam’ raporu

Kayaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık sorunları nedeniyle bugüne kadar mahkemede beyanda bulunmaması ve mahkemenin ısrarla sorgu yapmak istemesi üzerine, avukatlarının da talebi ile mahkeme tarafından 'savunma yapıp yapamayacağının tespiti' için ATK’ya sevk edilmiştir. Bu karar doğrultusunda Tuğluk, 1- 4 Şubat 2022 tarihleri arasında ATK Gözlem İhtisas Kurulu’nda tutulmuş, gözlem sonucunda hazırlanan rapor, 15 Şubat 2022 tarihinde mahkemeye gönderilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Mahkemenin ATK’ye sevk kararında, Aysel Tuğluk’un savunma yapıp yapamayacağının tespiti istenmesine rağmen; ATK kendisinden talep edilen hususta değerlendirme yapmak yerine, Tuğluk’a suç atfı yapılan 2014 yılında 'cezai sorumluluğunun tam olduğu' şeklinde rapor düzenlemiştir." 

ATK’nin raporunda nörolog görüşünün yer almadığını belirten Kayaoğlu, “ATK raporunda, Cumhuriyet Savcıları gibi suçlamalara genişçe yer vermesinin tek amacının kamuoyunun dikkatini suç iddialarıyla meşgul ederek Aysel Tuğluk’un gerçek sağlık durumunun gizlenmesi olduğunun farkındayız. Söz konusu rapor, ATK’nin mevcut taraflı siyasi yapısını göstermesi açısından da çarpıcıdır” ifadelerini kullandı.

Tuğluk'un sağlık durumunun geldiği aşamanın, insan onuruna uygun koşullarda tedavisinin yapılabilmesinden uzak olduğunu vurgulayan Kayaoğlu, "Tuğluk'un sağlık durumu ortadayken ısrarla gereğini yerine getirmeyen, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere bu durumu görmezden gelen tüm idari ve adli makamlar sorumludur” dedi.

İstanbul Barosu başta olmak üzere 82 il barosunu ve Türkiye Barolar Birliği’ni, Aysel Tuğluk ve onun nezdinde tüm hasta mahpusların yaşam hakkını savunmaya davet eden Kayaoğlu, Aysel Tuğluk’a yaşatılan bu hukuksuz süreçte imzası olan tüm yetkilileri bir kez daha hukuka, bilime ve vicdana uygun davranmaya çağırdı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.