Hayatınız yalan!

Toplum/Yaşam Haberleri —

11 Kasım 2022 Cuma - 17:30

Yalan Duvarı

Yalan Duvarı

  • Amerikalı sanatçı Phil Buehler, Brooklyn’de, seçim yalanlarından duvar ördü. ‘Yalancılar ve İnkârcılar Duvarı’ adlı kamusal sanat çalışmasında, eski ABD Başkanı Donald Trump ve müttefiklerinin, son ABD seçimleriyle ilgili söylediği 20 bin yalan sıralanıyor.

Amerikalı sanatçı Phil Buehler, Brooklyn’de, seçim yalanlarından duvar ördü. ‘Yalancılar ve İnkârcılar Duvarı’ adlı kamusal sanat çalışmasında, eski ABD Başkanı Donald Trump ve müttefiklerinin, son ABD seçimleriyle ilgili söylediği 20 bin yalan sıralanıyor.

Aslı Uluşahin’in kapsul’deki haberine göre bir caddeye kurulan Buehler’in ‘Yalancılar ve İnkârcılar Duvarı’ yaklaşık 15 metre uzunluğunda. Renkli piksellerle oluşturulmuş dev bir tabloyu andıran çalışmada, 20 bin asılsız iddia, yalan ve yanlış söylem bir arada sergileniyor. Listede en başta, Donald Trump’ın seçimleri aslında kendisinin kazandığı sözleri yer alıyor. 

En büyük yalan

2020’de yapılan son ABD seçimlerinde Joe Biden, 7 milyondan fazla oy olarak galip gelmiş ancak Trump, oylamada hile yapıldığında ısrarcı olmuştu. Araştırmalara göre bu iddia Cumhuriyetçiler arasında da karşılık buldu.

Buehler, çalışmasıyla ‘bu büyük yalanı’ ortaya çıkarmak istediğini söylüyor. Sanat çalışmasının, ABD ara seçimleri döneminde sergilenmesinin nedeni, yeni dönemde rol oynayacak ‘inkârcıları’ afişe etme isteği. Örneğin duvarda, Trump'ın avukatı ve destekçisi, eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin sözleri de bulunuyor. Giuliani, “Venezuela lideri Nicolás Maduro ve eski lider Hugo Chávez destekçilerinin oy sayımına müdahil olduğunu, sonuçları manipüle ettiğini” iddia etmişti.

Trump’tan 30 bin yalan

Phil Buehler’in ‘Yalancılar ve İnkârcılar Duvarı’ adlı yeni yerleştirmesi aslında 2020 yazında, son seçimler öncesi yaptığı ‘Yalanlar Duvarı’ adlı çalışmasının devamı niteliğinde. 

Buehler, Manhattan ve Brooklyn sokaklarında sergilediği önceki yerleştirmesinde, Donald Trump’ın görevdeyken söylediği, The Washington Post kaynaklarına dayanan, 30 bin yalana yer vermişti. Gazete, Trump’ın bir günde yüzlerce yalanı peş peşe sıraladığı da oldu. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.