Haziran festivaller ayı: Diren, örgütlen, özgür yaşa

Kadın Haberleri —

2 Haziran 2022 Perşembe - 18:30

  • Kürt kadın haraketi ve dostları Haziran ayını festivalleştirecek. Avrupa’nın önemli merkezleri, direnen Kürt kadının renklerine bürünecek. Frankfurt, Göteborg, Paris ve Zürih’te yapılacak Zilan, Sema, Rojbin ve Sakine Cansız festivallerine katılım çağrısı yapıldı. 

Avrupa’da Kürt kadınları bu yıl 4 ülkede “Li ber xwe bide, Xwe bi rêxistin bike, Azad bijî - diren, örgütlen, özgür yaşa” sloganıyla festivaller organize ediyor. İsveç’te 4 Haziran, Fransa ve Almanya’da 18 Haziran, İsviçre’de ise 26 Haziran’da kadınlar festivallerde bir araya gelecek. 

Festivallerin startının verileceği İsveç’te bu yıl ilk kez kadın festivali düzenleniyor. TJK-İsveç tarafından organize edilen 1. Fatma Sağlamgöz (Sema) Festivali 4 Haziran Cumartesi günü Göteborg’da yapılacak. Sağlamgöz, 11 Kasım 2003’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto için Gustaf Adolf Meydanı’nda bedenini ateşe vermişti. Kentteki çok sayıda kurum ve örgüt tarafından da desteklenen festivalde Çopî Fetah, Evîn Akbaş, Ozan Fîgen, Girîn Cizîrî sahne alacak. Ayrıca Keçên Rojava Folklor Grubu, Hejîn Def Grubu, Hint Folklor Grubu’nun gösterilerinin yanı sıra çocuklar için etkinlikler, şiir dinletisi vb. birçok etkinlik de planlanmış.

Paris’te 5. Rojbîn Festivali

Fransa’nın başkenti Paris’te 5. Fidan Doğan (Rojbîn) Kadın Festivali için hazırlıklar sürüyor. Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) öncülüğünde 18 Haziran’da yapılacak olan festival, Paris Val de Marne bölgesinde Parc Inderdepartemental’da düzenlenecek. Festival programında Beser Şahin, Şehribana Kurdî, Dilan Top, Kevana Zêrîn, Koma Zamâru, Koma Tierra Maya yer alıyor. Govend grubunun da yer alacağı festivalde çocuklar için özel alanlar da olacak. 

Aysel Doğan ve Zap şehitlerine adandı

Organizasyon Komitesi gazetemize yaptığı açıklamada, “Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap, Kurêjahro’ya yönelik faşist, sömürgeci Türk devleti ile KDP’nin ortaklaşa başlattığı ve uluslararası güçlerin göz yumduğu Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne yönelik imha saldırılarına karşı, gerillanın direnişinin yaşandığı bir dönemde özgür kadın çizgisinin en büyük direnişçilerinden Aysel Doğan yoldaşımızı kaybettik. Bu yıl düzenlenecek 5. Fidan Doğan (Rojbîn) Festivalimizi Aysel Doğan ve Zap şehitleri şahsında direnen gerillaya adıyoruz” denildi. Hazırlık Komitesi başta kadınlar olmak üzere tüm Kürt halkını, dostlarını, feminist hareketleri festivale katılmaya çağırdı.

16. Zilan Kadın Festivali

Almanya’daki Kürt kadınlarının en büyük buluşması olan Zilan Kadın Festivali’nin ise bu yıl 16’ncısı düzenleniyor. YJK-E tarafından organize edilen Festival, 18 Haziran Cumartesi günü Frankfurt’ta, Frankensteiner Str. adresinde gerçekleşecek. Salgından dolayı üç yıl aradan sonra gerçekleştirilecek festivale ilginin büyük olması bekleniyor. 

Ulusal kıyafetlerinizle gelin

Festival zengin bir programa da sahip. Nuarin, Koma Ma, Çopî, Meral Alkan’ın sahne alacağı festivalde Kürt kültürünü yansıtan stantlar açılacak. Ayrıca kıyafet defilesinin yanı sıra dans grubu, folklor grubu sahne alacak. Çocuklar için etkinlikler de olacak. 

Festival Hazırlık Komitesi önceki gün Darmstadt’ta bir araya gelerek çalışmaları gözden geçirdi. Festivale ilişkin tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Tertip Komitesi, Kürt kadınlarını ulusal kıyafetleri ile festival alanına beklediklerini ifade etti. Almanya’nın birçok şehrinde festivale katılım için kadın buluşmaları da organize ettiklerini belirten Tertip Komitesi, “18 Haziran’da Frankfurt’ta buluşalım” çağrısında bulundu. 

Sakine Cansız Festivali

İsviçre’de de YJK-İsviçre öncülüğünde Women Defend Rojava, Frauen Lesben Kasama, FEDA, BASTA gibi birçok kurum ve kuruluşun da desteğiyle 9. Sakine Cansız Festivali düzenlenecek. Festival 26 Haziran’da Zürih’te Kasernenareal Militastrasse 36 adresinde yapılacak. JinMa, Xecê, Berfîn Mamedova, Gûlan, Berfîn Demir gibi sanatçıların sahne alacağı festivalde, Ermeni, Kürt folklor grupları da yerini alacak.

HABER MERKEZİ

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.