HDP her kesimi dinliyor

22 Ocak 2021 Cuma - 19:11

  • Halkların Demokratik Partisi, (HDP) ‘İş ve Aş Buluşmaları’nın başladığı Amed’de sivil toplum örgütleri ve halkı dinlemeyi sürdürdü.

HDP Ekonomi Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, Emek Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekoloji Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Naci Sönmez ile milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Necdet İpekyüz ve Semra Güzel’in yer aldığı heyet, Çınar ilçesinde bulunan Yuvacık köyünü ziyaret etti. HDP, köylüler, tarım işçileriyle bir araya geldi.

Köylüler ve tarım işçileri, tarımın geldiği nokta çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Mazot, gübre, elektrik ve su gibi giderlere yapılan yüksek zamlar nedeniyle işlerini sürdüremeyecek noktaya geldiklerini kaydeden köylüler, zamlar nedeniyle düşük maliyetli tarım ürünlerine yöneldiklerini kaydetti. Heyet, köylülerin konuşmalarının ardından sorunların çözümü için mücadele sözü vererek köyden ayrıldı. 

Heyet daha sonra Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (DESOB) ziyaret etti. Kentteki esnafların durumuna ilişkin DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ile görüşen heyet, ziyaretin amacına ilişkin bilgi verdi. Başkan Ebedinoğlu, kentte bulunan esnafın kriz karşısında mağdur olduğunu, salgınla birlikte bine yakın esnafın kepenk kapattığını belirtti. Bölgeye yatırımın olmadığını da sözlerine ekleyen Ebedinoğlu, Amed’in zor günlerden geçtiğini söyledi.

Heyet, daha sonra Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şubesi’nde Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen ve atanamayan öğretmenlerle ve Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası (DTSO) yetkililerle bir araya geldi. Heyetin, söz konusu iki ziyaret sonrası DTSO’da basın açıklaması yapması bekleniyordu.  AMED 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.