HDP’den 10 adımda ekonomik rahatlatma

9 Kasım 2021 Salı - 18:23

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar

  •  ”Ekonomi yangın yeri. Ülkenin yüzde 99’u yoksullaşıyor. Son bir yılda devlet yardımlarına muhtaç hale gelen aile sayısı 6,6 milyona çıkmış. Bunun adı yoksulluğun, katlanmasıdır, açlığın katlanmasıdır” diyen HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, HDP’nin 10 maddelik çözümünü sıraladı. Bazıları şöyle:
  •  ”Asgari ücret net 5 bin TL; en düşük emekli maaşı 4 bin TL olsun. Küçük esnafa 50 bin TL hibe desteği verilsin. Çiftçinin borçlarının ilk etapta 50 bin TL’ye kadar olanı hemen silinsin.  3600 ek gösterge hakkı hemen sağlasın. 200 bin öğretmenin ataması hemen yapılsın. KHK’liler derhal iade edilsin.” 

Kapatma davası için hazırladıkları ön savunmayı ”demokrasi umudu ve inancını savunma manifestosu” olarak tanımlayan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, “AYM’nin esasa girmeden davayı hemen reddetmeli” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Mithat Sancar, partisinin Grup Toplantısı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kapatma Davası’na dair ön savunmanın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunulduğuna dikkat çeken Sancar, savunmada davanın siyasi saiklerle açıldığının altını çizdiklerini söyledi. Bu davanın sadece HDP’ye yönelik bir operasyon olmadığını, tam tersine Türkiye’de demokrasi güçlerini sindirme amacı taşıyan bir darbe hamlesi olduğunu vurguladıklarını anımsatan Sancar, “Ön savunmamız o nedenle sadece HDP’yi savunma üzerine kurmadık. Esasen HDP’nin kendini savunmasına da gerek yok. Yaptıklarıyla fikirleri ile halkla ilişkileriyle bütün gerçekliği de gözler önündedir. Herkesin görebileceği, görebileceği ve görmesi gereken bir büyük güçtür, bir büyük gerçekliktir. Ama yine de bir metin hazırlamamız gerekiyordu. Buna savunma demeye dilim varmıyor. Biz buna Türkiye’de demokrasi umudunu ve inancını savunma manifestosu veya bu umudu ve inancı, açıklama bildirgesi adını vermeyi belki daha doğru bir terim olarak tercih etmeliyiz. Evet, bu metin Türkiye’de demokratik geleceği, barışı, adaleti, savunma deklarasyonudur, bunun nasıl inşa edilmesi gerektiğinin gösteren yol haritamızın devamıdır” diye konuştu. 

HDP’ye hazırlanan iddianamenin Türkiye’nin demokratik gelecek inancına, gerçek bir hukuk devleti olma umuduna, adalet özlemine zincire vurma hırsının bir ürünü olduğunu ifade eden Sancar, “Anayasa Mahkemesi bu karanlık ve tehlikeli oyunu bozma imkanına sahiptir. Hem hukuksal gerekçelerle hem de vicdani sebeplerle bunu yapacak malzemeye yeterince sahiptir. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi’nin esasa girmeden bundan sonraki aşamaları işletmeden davayı hemen şimdi bugünden reddetmesini istiyoruz” dedi.

Ekonomi yangın yeri

Eski MİT yönetici Mehmet Eymür’ün itiraflarından iş cinayetlerine, cezaevlerindeki durumdan Kürdistan teriminin suç olarak görülmesine kadar birçok konuda görüşlerini paylaşan Sancar, ekonomi alanındaki duruma da dikkat çekti. ”Ekonomi yangın yeri. Ülkenin yüzde 99’u yoksullaşıyor. Yüzde 99’un yoksullaşmasının, diğer yüzünde yüzde 1’in sürekli daha fazla zenginleşmesi vardır. Böyle bir düzen yürüyemez, yürümemelidir” diyen Sancar, şunları paylaştı: ”Son bir yılda devlet yardımlarına muhtaç hale gelen aile sayısı ikiye katlanarak 3,3 milyondan 6,6 milyona çıkmış. Bunun adı yoksulluğun, katlanmasıdır, açlığın katlanmasıdır. Biz diyoruz ki sosyal yardım değil, sosyal hak. Biz diyoruz ki lütuf değil, sosyal adalet. Ancak bunlarla yoksulluğu da açlığı da talanı da sömürüyü de önleyebiliriz. 

Sorunlara çözüm adımları

 Bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bazı temel sorunları 10 adımda nasıl çözebileceğimizi çok kısa başlıkla anlatayım;

*  Asgari ücret vergiden muaf net 5 bin TL yapılmalı

* En düşük emekli maaşı 4 bin TL olsun.

* Küçük esnafa 50 bin TL hibe desteği sunmalı

* EYT’lilerin sorunları çözülsün.

* Çocuk Bakanlığı kurulsun ve kamu bütçesinden devasa hale gelmiş çocuk sorunlarını çözelim.

* Kamuda engelli istihdamı kotası en az yüzde 10’a yükselsin.

* Çiftçinin borçlarının ilk etapta 50 bin TL’ye kadar olanı hemen silinsin.

* 3600 ek gösterge hakkı hemen sağlasın.

* 200 bin öğretmenin ataması hemen yapılsın.

* KHK’lerle işinden edilen kamu emekçileri işlerine derhal iade edilsin. 

 Büyük barış hareketi

Kaynak ise savaşa akanları kesmektir. Halkın gerçekliği, bütün demokrasi güçleri bir araya gelmeye mecbur edecektir. Savaş politikalarına karşı mücadele büyüyecektir. Büyük barış hareketi bunun üzerine inşa edilecektir, edilmelidir. Demokrasi ve adalet de bunlarla beraber mutlaka gelecektir.

Demokrasi blokunda birliktelik

27 Eylül’de açıkladığımız deklarasyonumuzun yol haritasını her adımda yine halklarımızla buluşarak somutlaştırmaya çalışıyoruz. Bunun etrafında büyük bir mücadele ortaklığı örmek için elimizden gelen her türlü çabayı harcıyoruz. Devam edeceğiz. Sabır göstermesini biliriz. HDP nasıl her alanda demokrasiyi ve adaleti savunuyorsa demokrasi blokunda da bir araya gelmeyi, bunun üzerine inşa edecektir. Her türlü fedakarlığa değil, her türlü emek sarf etmeye hazırdır. Buna, Türkiye halklarının barış, demokrasi, özgürlük, adalet mücadelesinin bize yüklediği bir görev olarak görüyoruz. Kazanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yolumuz açıktır.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.