HDP’li 5 genç tutuklandı

2 Ağustos 2022 Salı - 16:00

  • Katıldıkları basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler nedeniyle gözaltına alınan 5 HDP Gençlik Meclisi Üyesi tutuklandı, 7 kişi ise serbest bırakıldı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi üyeleri ile ilçe yöneticilerinin evlerine 29 Temmuz’da polis tarafından baskın düzenledi. Baskında evlerin kapıları kırılarak HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Livan Orman, HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Orhan Özöner, Gençlik Meclisi üyeleri Arjin Emektar, Ahmet Bayazıt, Roj Medrin Bor, Adem Ayata, Mehmet Salih Dikmen ve İsmail Toptamur gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülen 8 kişinin gözaltı süresi dört gün uzatıldı. Aynı soruşturma nedeniyle Van ve Muğla’da da dört kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da bulunan 8 kişinin önceki akşam itibarıyla Emniyet ifade işlemlerine başlandı. HDP’li gençlere, yer aldıkları siyasi çalışmalar ve telefon tapeleri nedeniyle “Örgüte üye olmak” suçlaması yöneltildiği öğrenildi. İfade işlemlerinin sona ermesi ardından 8 kişi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Van ve Muğla’da bulunan dört kişi ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savcılığa ifade verdi.

Savcılık ifadeleri ardından Ahmet Ayata, Orhan Özönür, Dündar Güven, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmak üzere Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Ahmet Beyazıt, Arjin Emektar, İsmail Toptamur, Livan Orman, Mazlum Büyükkaya, Mehmet Salih Karatay, Mehmet Salih Dikmen, Roj Medrin Bor ve Savaş Göktür tutuklama talebiyle sevk edildi. Hakimlikte sorguları tamamlanan Ahmet Beyazıt, İsmail Toptamur, Livan Orman, Mehmet Salih Karatay, Mehmet Salih Dikmen tutuklandı, diğer isimler ise serbest bırakıldı.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.