HDP’li kadınlar: Geri adım atmayacağız

Kadın Haberleri —

16 Temmuz 2020 Perşembe - 11:11

Amed ve Dîlok’ta önceki gün sabah saatlerinde yapılan baskınlarda çok sayıda kadının gözaltına alınması Wan’daki kadın siyasetçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tuşba İlçe Eşbaşkanı Edibe Babur, HDP Van Kadın Meclisi üyelerinden Leyla Atsak ve Behice Abi son zamanlarda kadınlara yönelik baskı ve gözaltılara tepki gösterdi.
 
‘Tek bir kadın kalsak bile’

AKP ve MHP iktidarının aylardır kadınlara dönük baskı ve şiddet politikası yürüttüğünü dile getiren HDP Tuşba İlçe Eşbaşkanı Edibe Babur, iktidarın kadından korktuğunu bu nedenle hedef aldığını ifade etti. Babur, “Kadınlar itaat etmiyor, boyun eğmiyor ve diz çökmüyorlar. Bu nedenle iktidar şiddete başvuruyor. İki hafta önce Rojbin Çetin’e evinde köpekli işkence yaptılar. Bu durum bugüne kadar görülmemiş bir şiddetti de ortaya çıkardı. AKP kadınları bu işkencelerle korkutup, sindireceğini düşündüğü için bu tür baskı politikalarına başvuruyor. Ama şunu söylemek istiyorum; tek bir kadın kalsak bile asla korkmayacağız, geri adım atmayacağız ve onlara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Boyun eğmeyeceğiz

Mücadele içinde yer alan kadınların cezaevlerine konulduğunu ve orada da direnişlerini sürdürdüklerini söyleyen HDP Van Kadın Meclisi’nden Leyla Atsak da şunları söyledi; “Kadınlara karşı neden bu kadar baskı, şiddet ve gözaltılar oluyor. Biz bunu şu şekilde değerlendiriyoruz; kadın itaat etmiyor, korkmuyor, şiddete ve baskıya karşı susmadığı için bunlarla karşılaşıyor. Bu kadınlar, toplumda kadını savunan, kadının sesini duyuran kişilerdi.” Atsak, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Cesaretimizden korkuyorlar

Kadınlara yönelik baskıların arttığına dikkat çeken Behice Abi ise “Neden HDP’li kadınlar bu durumlarla karşı karşıya kalıyor? Çünkü Kürt kadının bilincinden, cesaretinden ve aklından korkuyorlar. Çünkü kadınlar hiçbir şeye sessiz kalmıyor, susmuyor ve bu durumda onları rahatsız ediyor” dedi.

MA/WAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.