HDP’lilere 10 tutuklama

3 Şubat 2021 Çarşamba - 17:19

  • HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Sevim Akdağ ile eski MYK Üyesi Hülya Ertaş tutuklandı. Van ve Urfa’da da 8 kişi tutuklandı.

 

Ankara merkezli 6 kentte düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyelerinin çıkarıldıkları adliyede 15 saat sonra Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce ifadeleri alındı.  “Örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edilen HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Sevim Akdağ ve partinin eski MYK üyesi Hülya Ertaş tutuklandı. Diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Van merkezli 28 Ocak’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi Van Adliyesi’ne getirildi. 10 kişi, savcılık tarafından ”örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakırken, 7 kişi ise ”örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 

Urfa’nın Siverek ilçesinde ise Şehriban Mimkara’nın, “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, Mimkara’nın tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme salonun polisler tarafından alınan Mimkara, tutuklanarak Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.