Hedef: Profesyonelleşmek ve büyümek

Yurt Dışı Haberleri —

KON-MED Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever

KON-MED Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever

  • Almanya’da 250’yi aşkın Kurdistanlı kurum ve kuruluşu bünyesinde barındıran KON-MED hafta sonu kongresini yapacak. Kongreyi yeniden inşa sürecinin başlangıcı olarak gören KON-MED, genç ve profesyonel kadrolarla yönetimini genişletmeyi hedefliyor. 

REWŞAN DENİZ/FRANKFURT

Almanya’da 250’yi aşkın kurum ve kuruluşun öncülüğünü yapan, Kurdistanlıların çatı örgütü KON-MED bu hafta sonu 3. olağan kongresini gerçekleştirecek. Kongre öncesi KON-MED eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever ile son 2 yıllık çalışmalarına dair konuştuk.
Almanya’da Demokratik Kürt Toplum Merkezleri(DKTM) ve KON-MED’e bağlı federasyonlar kongrelerini gerçekleştirdi. Sıra çatı örgütü olan Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu’nda (KON-MED). Eşbaşkan Engin Sever çok önemli bir süreçte kongreye gittiklerini belirterek, “Kurdistan’ın 4 parçaya bölündüğü Lozan Antlaşması’nın 100. yılını yaşıyoruz. Bu yüzyıl içinde Kürtler katliamlar ve soykırıma uğradı. Avrupa’ya 60’lı yıllarda başlayan göçler 90’lı yıllarda arttı. Bu süreçte Almanya’da yaşayan Kürtler toplumu örgütlü hale getirecek, birlikte yaşayacak örgütlü kurumlar kurdu” dedi. 

Salgına rağmen ayaktaydık
Almanya’da bunun son ayağı olarak 2019 yılında KON-MED’in kurulduğunu belirten Sever, “İki yıl önce salgının yoğun olduğu bir süreçte yönetimi devraldık. Bu süreçte kurumumuza bağlı olan Kürt Toplum Merkezleri açıktı. Toplum ayaktaydı, halkın organize edilmesi, yardımlaşması için çaba sarf edildi. Meclislerimiz, federasyonlarımız, camilerimiz, dergahlarımız, Êzîdî evlerimizin özverisi sayesinde bu süreç atlatıldı” dedi.