HEDEP’in temsil kriterleri net

HEDEP kongresi

HEDEP kongresi

  • Ön seçimle halkın belirleyeceği HEDEP’in aday adaylarında önemli kriterler aranacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için kolları sıvadı. Yaklaşık üç ay kentlerde saha çalışması yapan HEDEP, il, bölge ve genel konferanslardan sonra yerel seçimin yol haritasını çıkardı. Merkezi Seçim Komisyonu’ndan sonra kentlerde oluşturulan il seçim komisyonları, önceki gün day adaylıkları için başvuru almaya başladı. Aday adaylıkları için başvurular 8 Aralık’a kadar sürecek. Genel seçimlerden sonra yaptığı bir dizi halk toplantıları ve konferanslardan sonra “ön seçim” kararı alan HEDEP’in adaylarını artık merkezi komisyonlar değil, halk belirleyecek. 

Eşit temsiliyet

Kentlerde oluşturulan aday başvuru komisyonları, aday adaylıklar için başvuru almaya başladı. “Eşit temsiliyeti” önemseyen ve tüm çalışmalarında bunu esas alan HEDEP, kentlerde aynı zamanda il kadın seçim komisyonlarını da kurdu. Kurulan kadın komisyonları da önceki gün çalışmalarına başladı. Komisyonlar, büyükşehir, il, ilçe ve beldelerde eşit temsiliyete göre hareket edecek. 

Tarafsızlıkta titiz

Merkezden kentlere kadar oluşturulan seçim komisyonlarında yer alan partililer titizlikle seçildi. Komisyon üyeleri tarafsızlık ilkeleriyle hareket edecek. Bunun için komisyon üyesi partililer aday adayı olamayacak. Salt komisyon üyesi değil, ikinci derece akrabalarına kadar da aday adaylıkları başvuruları kabul edilmeyecek. 

Sadece birine başvuru

Aday adaylık başvuruları il komisyonlarına yapılacak. Aday adayları, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı, İl Belediye Eşbaşkanlığı, İlçe Belediye Eşbaşkanlığı, Belde Belediye Eşbaşkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği, İlçe Belediye Meclis Üyeliği, Belde Belediye Meclis Üyeliğinden sadece birisi için başvuru yapabilecek. Bu kapsamda aday adaylığı bilgi formu hazırlanırken, bir kişi hangi pozisyon için aday adaylık başvurusu yapacak ise o formu dolduracak. 

İade ve kabul sonrası

İl seçim komisyonları, başvurulardan sonra aday adaylarıyla ön görüşme yapacak. Parti kriterine aykırı aday adaylarının dosyaları gerekçeleriyle birlikte iade edilecek. Başvuru süresi dolduktan sonra başvuruları kabul edilen aday adaylarına, 10-14 Aralık tarihleri arasında ön seçim süreci ve parti politikalarına dair eğitimler verilecek.

Kentin uzlaştıkları

HEDEP, adaylarının kazanma ihtimali yüksek olan tüm büyükşehir, il, ilçe ve beldelerde ön seçime gidecek. Adaylar ön seçimle belirlenecek. Aday belirleme yöntemlerinde "kent uzlaşısı" esas alınacak. Adaylar kentlerin özgünlüğü ve talebine göre, "halk delegasyonu" veya "yerel eğilim yoklaması" ile belirlenecek. Halk delegasyonuyla yapılacak aday belirleme işlemleri 16-24 Aralık arasında tamamlanması planlanırken, yerel eğilim yoklamasıyla belirlenen yerlerde ise son tarih 28 Aralık olacak. 

Eşbaşkanlık ve kayyum

HEDEP'de büyükşehir, il, ilçe ve belediye eşbaşkanlıkları ile il genel ve belediye meclis üyelikleri için aday adayı olabilecekler açısında belli kriter aranacak. Bu kriterlerden en belirleyicisi "eşbaşkanlık sistemine" uyum olurken, kayyum politikalarına karşı da net bir duruş esas alınacak. Başvurucularda, HEDEP’in tarihsel ve dönemsel mücadele hattını bilmesinin yanı sıra demokratik yerel yönetimlere dair yoğunlaşması ve birikimi de gözetilecek. Aynı zamanda aday adaylarında, başvurdukları bölgelerin toplumsal yapısı, sorunlarına hakimiyet ve çözüm önerilerinin olup olmadığı da aranan kriterler arasında olacak. Bir diğer önemli kriter de aday adayları başvuru yaptıkları bölgede konuşulan dilleri, kültürü bilip bilmediği olacak. 

Aday adayı bile olamaz

HEDEP'in program ve ilkelerine aykırı tutum ve davranışları tespit edilenler, aday adaylarına yönelik kara propaganda yapanlar, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunanlar, ayrıştırıcı söylemler sarf edenler, kişisel çıkar ve vaatleri öne çıkaranlar, eşbaşkanlık sistemine dair geçmiş pratikleri olumsuz olanlar ve bu sisteme karşı olanlar, çok eşlilik, kumalık ilişkisi olanların ve topluma karşı işlenen suçlara bulaşanların (taciz, tecavüz, uyuşturucu, tefecilik) aday adaylık başvuruları kabul edilmeyecek. Başvuru sonrasında dahi tespit edilirse dosyaları geri iade edilecek. 

Kadınlar, 25 yaş altı gençler ve engelli aday adaylarından başvuru ücret alımı zorunlu olmayacak. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.