Her kesime umut olmuşuz

DEM Parti Agirî Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hazal Aras

DEM Parti Agirî Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hazal Aras

  • Bir aydır seçim çalışması yürüttüklerini, halkta pozitif bir enerji ve umut gördüklerini belirten DEM Parti Agirî Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hazal Aras, “Yorgun bir AKP ile karşı karşıyayız. Her kesime umut olmuşuz. Bizde de bu inanç, güç, dinamizm, sevgi var ve cevap olacağız” dedi.
  • Toplum mühendisliği yapmayacaklarını, topluma rağmen toplum adına karar verip politika yapmaktan sakınacaklarını kaydeden Aras, kayyum atamalarının bir özel savaş konsepti; emeğe, değerlere, dile, kültüre, kadına, gençliğe ve toplumun iradesine saldırı olduğunu bildiklerini söyledi.
  • Aras, şunları vurguladı: “İkinci kayyum atanmasına iyi bir karşı koyuş göstermedik. Çinlilerin ‘en fazla ileriye giden ok, en çok geriye çekilmiş yaydan çıkar’ diye bir sözleri var. Biz de bu ok gibi geriye çekilmiş durumdayız. Bu ok, güçlü bir şekilde atılacak. Yeniden halkın belediyeleri olacak.”

Seçim çalışmalarının aralıksız sürdüğü kentlerden biri de Agirî (Ağrı). Agirî’de belediye AKP’nin yönetiminde. 2014’teki seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) kazandığı belediyeye 2016’da kayyum atandı. 2019’da da AKP belediyeyi aldı. DEM Parti, bu seçimlerde AKP ve kayyum parantezini kapatmak için uğraşıyor. DEM Parti Eşbaşkan Adayları Hazal Aras ve Mehmet Akkuş, bölgeden ve deneyimli iki isim. JINNEWS’ten Rojda Aydın’a konuşan Aras, AKP’nin 19 buçuk yıldan beri belediyeyi yönettiğini, partilerine sadece 2 buçuk yıl olanak tanındığını söyledi. Hazal, “Alt yapı, yollar, su sorunu, kadınların ve gençlerin yaşam alanlarında yaşanan sorunlara, istihdama kadar birçok sorun var. Böyle bir Agirî var. Bu da AKP’nin 19 buçuk yıllık pratiğinin sonucu” dedi.

Tekçi zihniyet dayatıldı

Hazal Aras, 2014’teki seçimlerde belediyeyi aldıklarında özellikle kadın ve gençlere yoğunlaştıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Kadın Danışma Merkezleri, Kadın Politikaları Müdürlüğü açtık. Alanlarda gençlerle çalıştık. Dil kursları, kültür kursları açtık. Bu projeleri hayata geçirmiştik. Kayyumların atanmasıyla bu projeler hedef alındı. Kadın kurumları, gençlik kurumları, kültür kurumları kapatıldı. Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek adam, hatta tek cins zihniyeti dayatıldı. 31 Mart’ta Agirî’de elimizden alınanları bir kez daha geri alacağız. Kültür kurumlarını, kadın kurumlarını, yaşam alanlarını inşa edeceğiz.”

 

DEM Parti Agirî Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hazal Aras

 

Toplum mühendisliği yapmayacağız

Bir aydır seçim çalışması yürüttüklerini söyleyen Hazal, kurumları, dernekleri, esnaf ve halkı ziyaret ettiklerini dile getirdi. Aras, şöyle devam etti: “Bu görüşmelerde ortaya çıkanları hayata geçireceğiz. Toplum mühendisliği yapmayacağız. Toplum adına karar vermeyeceğiz. Topluma rağmen toplum adına politika yapmayacağız. Ortaya çıkan şeyleri kadın merkezleri, kadın ve çocukların birlikte gidecekleri yaşam alanlarını, atölye, kooperatif, gençlik kültür merkezleri, birçok konuda eğitim yapabilecek kültür sanat merkezi projeleri ve alternatif yaşam modeli gençlere sunacağız. Yine sinema, tiyatro, dil kursları gibi bir çok kurslar verilecek. Toplumsal sporu teşvik edeceğiz ve amatör kulüplere destek vereceğiz. Sporla gençleri bir araya getireceğiz böylelikle uyuşturucu ve fuhuşa sürüklenmelerini önleyeceğiz. Gençler ve diğer kurumlarla da birlikte araştırmalar yapacağız.”