Hesap sorma Newroz'u

Newroz 2023

Newroz 2023

  • Batman'daki Newroz'da on binlere seslenen HDP Sözcüsü Ebru Günay, "Acımız ve öfkemizle depremde insanlarımızı enkaz altında terk eden bu iktidardan hesap soracağız. Bu Newroz hesap sorma Newroz’udur" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Êlih’te soğuk ve yağmurlu havaya rağmen on binler alana aktı. Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün haykıran kitle, depremde yaşamını yitiren on binlerce insanı andı. Slogan, alkış, zılgıt ve zafer işaretinin eksik olmadığı alanda saygı duruşuyla başlayan Newroz’da, sinevizyon gösterimi sonrası Öcalan’ın eski Newroz mesajı okundu. Kitle bunun üzerine hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganını attı. 

 

 

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, depremlerde yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı ve şunları söyledi: “Depremin üzerinden 42 gün geçmesine rağmen halen su, alt yapı, barınma, gıda ve hastalık sorunu devam ediyor. Bu Newroz iktidardan hesap sorma Newroz’udur. Bir kişi dahi istifa etmedi. Hesap verecekler. Deprem alanından gösterdiğimizi dayanışmayı bugün Newroz alanında gösteriyor ve hesap soruyoruz. İstifa etmeyenler, kaçmak zorunda kaçacak.”

HDP Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki de şöyle konuştu: “Gün hesap sorma günüdür. Kader diyenlerden hesap soracağız, barışa karşı savaş diyenlerden hesap soracağız. Son sözü her zaman direnenler söyleyecek. Bu sözü söyleme zamanı, iktidarı gönderme zamanıdır.”

Konuşmalarının ardında sanatçılar Nuray Balık ve Avazên Azad sahne aldı.