Hesap verme dönemidir, hepimiz hesap vereceğiz

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar

  • Önümüzdeki HDP kongresinde eşbaşkanlığa aday olmayacaklarını duyuran Pervin Buldan, eşbaşkanlar dahil tüm organların halka hesap vereceğini belirtti. Buldan, "Kongreye gideceğiz ama şu an hesap verme dönemidir" dedi.

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP'de büyük kongre sürecinin başladığını hatırlatarak, yeniden aday olmayacaklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Medya Haber TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Seçimin sonuçlarına ilişkin parti olarak değerlendirmeler yaptıklarını ifade eden Pervin Buldan, şunları kaydetti: “Aldığımız oy oranını, ittifakımızın aldığı oy oranını, seçim sonrası yöneltilen eleştirileri ve analizleri de seçimin hemen ertesinde bir toplantı serisiyle masaya yatırmaya başladık. HDP açısından bir yenilgi söz konusu değil ama hedefimize ulaşamadık. Bunda birçok faktörün ve etkenin olduğunu söylemek gerekiyor. Cumhur İttifakı'nın HDP’yi kıskaca alması, kapatma davası başta olmak üzere yöneltilen bütün hukuksuzlukları ifade etmek gerekiyor. Bir buçuk ayda Yeşil Sol Parti'yi seçmenimize tanıtmak önemli bir faktördü. Kampanya sürecini iyi yönetemedik. Bizim dışımızdaki çevrelere gidemedik. Genişleyemedik, büyüyemedik. HDP fikriyatını bütün kesimlere ulaştıramadık.”

İl ve ilçe örgütleri dikkate alınmadı

Partilerinin il ve ilçe örgütlerinin aday belirleme sürecine dahil olmasını engellediklerini, il ve ilçe örgütlerinin önerilerinin Aday Belirleme Komisyonu tarafından dikkate alınmadığını vurgulayan Buldan, “Aday çıkarma meselesinin bizim tabanımızda ne kadar moral ve motivasyona sebep olduğunu gördük. Biz o zaman cezaevindeki arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunmaya başladık. Son aşamasına geldiğimizde deprem meydana geldi. 6 Şubat ile beraber tamamen deprem sürecini yaşadık. O zaman Erdoğan’ın gitmesi gerektiğini söyledik. Üç gün boyunca deprem bölgesine devlet gitmedi. AKP gitmedi. Biz tam o süreçte ‘tek adam üzerinde uzlaşma mı yoksa aday çıkarmak mı’ diye tartışmaya başladık. Demokratik güç birliği ve stratejik bir yaklaşımın bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirebileceği kararını aldık. Bu kararın alınmasında deprem sürecinde yaşananlar etkili oldu” şeklinde konuştu.

Eleştirileri dikkate alıyorum

Seçimin hemen ertesi günü partilerini kongreye götüreceklerini ilan ettiklerini hatırlatan Pervin Buldan, şunları dile getirdi: “Elbette her partide seçim sonuçları o partide yol haritasını belirler. Biz de çok büyük umutlarla seçim çalışması yaptık. Bunlar gerçekleşmeyince de kendi içimizde yaptığımız tartışmalar ve kurullarımızla yapacağımız toplantılardan sonra kongre sürecini başlatacağız. Ben kendi adıma söyleyeyim; kongrede görev almayacağım. Bu mücadelenin her aşamasında üzerime düşeni yapmaya hazır olduğumu ifade eden insanım. Bunu da uzun süre kadın ve kayıplar mücadelesinde, çözüm sürecinde yer alan ve bedel ödemeye hazır olan bir insan olarak söylüyorum. Eşbaşkan olmak da bedel ödemektir. Eleştirileri göz önünde bulunduruyorum. Bu eleştirilerin bir kısmı kötü niyetli ama yapıcı ve bana güç katan eleştiriler de var. Kongrede eşbaşkanlık görevini başka bir arkadaşa devretmekten mutluluk duyacağım. Karar alma sürecinde de yer almayacağım. Halkımıza hesap vereceğiz, kadınlara hesap vereceğiz, oy verenlere hesap vereceğiz. Eşbaşkanlar dahil tüm parti organları hesap vereceğiz. Kongreye gideceğiz ama şu an hesap verme dönemidir.”

İttifak sürecini yönetemedik

Emek ve Özgürlük İttifakı'na seçim ittifakı olarak yaklaşmadıklarını, mücadele ittifakı olarak baktıklarını vurgulayan Pervin Buldan, “Ama bu süreci yönetemedik. İttifakın lansmanı Türkiye halkına büyük bir moral vermişti. Bu ittifakın doğru bir mücadele ittifakı olarak devam etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Seçim ittifakı meselesinde en büyük eksikliğimiz ise halkımızın sesini yeteri kadar duymamamızdır” dedi.

Hedefimize ulaşamadık

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar da Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime girdiklerini ve hedefledikleri oy oranına ulaşamadıklarını hatırlatarak, "Bunun sebepleri var, bir bütün olarak sorumluluğumuz var. Hedeflerimize ulaşmak açısından başarısız sayıyoruz kendimizi. Demokratik siyasetin tasfiye edilmesi için her şey yapıldı. Bizi seçime sokmamak üzerine bir senaryo vardı. Aldığımız oy oranı istediğimiz oranda değil ama bir yenilgi yok” dedi.

Eleştiri ve özeleştiri süreci

Eleştiri ve özeleştiri sürecinin devam ettiğini dile getiren Mithat Sancar, “Çok uzun zamandır toplumsal alanda çalışanlarımızın zayıf olduğunu gördük. Genel Merkez dahil teşkilatlarımızın toplumla doğrudan ve sürekli ilişki kurmakta yetersiz kaldığını gördük. Merkezi mekanizmalarımızın işleyişinde eksiklikler olduğunu gördük. Toplumsal mücadele ile parlamento ilişkisini fikriyata uygun bir dengeye oturtmakta zorluklar yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Gereğini yeri getirmeliyim

Seçimin hemen ertesi günü kongre ve konferans sürecini başlatacaklarını söylediklerini hatırlatan Mithat Sancar, şunları dile getirdi: “Seçim süreci başarısız kabul ediliyorsa benim de kişisel sorumluluğum bunu yerine getirmektir. Bu partiyi bu tartışma sürecinden geçirmek ve kongreye taşımak gibi bir sorumluluğumuz var. Ben de kongrede eşbaşkanlık görevini bırakacağım. Kongre süreci başlamıştır. Eleştiri-özeleştiri muhasebe sürecinin yürümesi için bütün kurulların önünü açmak istiyoruz. Partiyi eşbaşkanlar kilitlesin istemiyoruz. Bunu hemen yaparsak, kurullar işlemez ve yasal olarak 45 gün içinde kongreye gitmek gerekir. Biz isteriz ki il ve ilçelerimizle süreci konuşabilelim. HDP başkanlar partisi değildir; kolektif irade ile yönetilen bir partidir. Yaptıklarım da yapamadıklarım da sorumluluğum. Partiyi daha güçlü bir noktaya getirmek için kongrede görevi bırakacağımı net olarak ifade ediyorum. Amaç partiyi daha ileri bir noktaya götürmektir.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.