Heyva Sor 30 yaşında

Dosya Haberleri —

Heyva Sor a Kurdistanê

Heyva Sor a Kurdistanê

  • Heyva Sor a Kurdistanê ve Roja Sor a Kurdistanê isimleriyle çalışmalarını sürdüren kuruluş, 30 yıldır Kurdistan’ın dört parçasındaki insanların yardımına koştu. Heyva Sor a Kurdistanê deprem bölgelerine 2 milyon Euro ulaştırdı ve yakında Kardeş Aile Kampanyası da başlatılacağını duyurdu.
  • Dayanışma çağrısında bulunan Dr. Rojvan Bilgin, "Bundan sonra da halkımızın Heyva Sor a Kurdistanê ve diğer Kürt kurumları sahiplenerek katkı vermelerini bekliyoruz. Halkımızın insan olmanın gereği olarak ülkedeki insanların acılarını hissederek yardımlarını sürdürmelerini bekliyoruz" diye vurguladı.

ERKAN GÜLBAHÇE

Depremzedeler için yardım kampanyası yürüten Heyva Sor a Kurdistanê 6 Şubat depreminin ilk gününden bu yana aktif olarak çalışıyor. Şimdiye kadar Kuzey Kurdistan’a 1 milyon 940 bin, Kuzey-Doğu Suriye’ye 300 bin olmak üzere 2 milyon 240 bin Euro deprem bölgelerine ulaştırıldı. Sadece Kurdistanlılar değil uluslararası yardım kurumları, belediyeler, sanatçıların da aktif olarak katıldığı nakdi yardım kampanyasında toplanan yardımlar hızla depremzedelere ulaştırılıyor ve ihtiyaçları için kullanılıyor.

Heyva Sor a Kurdistanê yani Kürtlerin Kızılay’ı on yıllardır Kurdistan’daki felaketler, acılar için ilk harekete geçen, yaşanan acıları Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen yardımlarla sarmaya çalışıyor. Kurdistan’dan yoğun göçün yaşandığı 90’lar ardından savaş mağduru insanlara yardım ulaştırılması için Almanya’nın Bochum kentinde temelleri atılan Heyva Sor a Kurdistanê, Kurdistanlı yurtseverler Celal Özkan (Herbijî), Ahmet Aktaş, Cengiz Toy (Egît), Heyder Zelal, Mesut Şirnexî, Musa Efrînî’nin öncülüğüyle 4 Mart 1993’te kuruldu.

30 yılı geride bıraktı

30 yılı geride bırakan ve Almanya, Fransa, İsviçre, İtalya, Avusturya, Belçika, Danimarka, İngiltere, Norveç, İsveç, Japonya gibi ülkelerde Heyva Sor a Kurdistanê ve Roja Sor a Kurdistanê gibi isimlerle çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda Kuzey-Doğu Suriye Özerk Bölgesi’nde de Heyva Sor a Kurdistanê ve Roja Sor a Kurdistanê olarak hizmet verirken, Güney Kurdistan’ın Süleymaniye kentinde de kuruluşun temsilciliği bulunuyor. Türkiye ve İran’da resmi faaliyetleri devlet engeline takılan Heyva Sor a Kurdistanê'nin bulunduğu ülkelerdeki yardım kuruluşlarıyla ortak çalışmayı esas alıyor.

Kurulduğu günden bugüne yüzlerce gönüllü çalışanı ile faaliyet yürüten Heyva Sor, Kurdistan’ın en büyük yardım kuruluşu olma özelliği taşıyor. Kurdistan’ın dört parçasında savaşın yanı sıra deprem, sel akla gelebilecek tüm felaketlerde kimlik, din ayrımı yapmaksızın tüm mağdurlarla dayanışmayı esas alan Heyva Sor, şimdiye kadar sayısız kampanyaya imza attı. Yardıma ihtiyacı olanlarla dayanışma göstermek isteyenler arasında hızlı ve güvenilir bir köprü olmayı başardı. Yaptıkları yardım kampanyaları ile insanların acılarını hafifleten, gözyaşlarının dinmesine katkı sunan Heyva Sor a Kurdistanê’nin Başkanı Dr. Rojvan Bilgin ile konuştuk...

Ayrımsız dayanışma

Heyva Sor a Kurdistanê’nin tamamen insani duyarlılık ve gönüllülük temelinde şeffaf bir şekilde çalışmayı prensip edinen, yapılan yardımların yerine ulaşması için titiz bir şekilde araştırma yapmayı sorumluluk sayan bir vizyona sahip olduğunu belirten Bilgin, “Bu vizyon, yardıma muhtaç insanlarımızın sorunlarının çözümünde toplumun her kesimiyle işbirliğini önemseyen ve her türlü katkıyı değerli görmektedir” dedi. Heyva Sor a Kurdistanê’nin varoluş amacının Kürt halkının yaşadığı coğrafya başta olmak üzere dünyada öncelik sırasına göre savaşın etkisinin sürdüğü yerler, afet bölgeleri ve yoksulluk olan tüm coğrafyalarda çalışma yürütmek olduğunu söyleyen Bilgin, “Yardıma ihtiyacı olan ve yardım etmek isteyenler arasında köprü oluşturmak, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese yardım etmek temel ilkemiz” vurgusunda bulundu.

Dünyanın her yerinden bağışlar

Heyva Sor’un sadece Kurdistanlılar değil dünyanın dört bir yanından desteklendiğini aktaran Bilgin, “Heyva Sor olarak yürüttüğümüz kampanyalara Afrika, Amerika, Avustralya, Latin Amerika, Asya, Avrupa yani kısaca dünyanın her yerinde bağışlar geliyor. Bize yardımda bulunanların yüzde 70’e yakını yabancılardan oluşturmakta, yüzde 30’u ise Kürt ve Kurdistan’dan gelen insanların yardımlarıdır. Farklı devletlere bağlı şirketler, sivil toplum kurumları, belediyeler yardımlar gönderiyor” dedi.

Özellikle Maraş merkezli 6 Şubat depremi ardından dünyanın birçok ülkesinden büyük bir dayanışma gördüklerini aktaran Bilgin, şöyle devam etti: “Birçok ülkeden insanlar, firmalar, kurumlar, belediyeler, sanatçılar vs. Heyva Sor a Kurdistanê aracılığıyla yardımları mağdurlara ulaştırmayı seçti. Yabancı kurumlar bize verdikleri yardımın yerine ulaştığını gördükleri için bizimle sürekli iletişim halinde kalıyor. Yardımları zamanında ulaştırmamızı takdir ediyor ve bundan sonra da birlikte çalışma isteklerini bildiriyorlar.”

Heyva Sor a Kurdistanê ve Roja Sor a Kurdistanê’nin Avrupa’da 400, Kuzey Doğu Suriye Özerk Bölgesi ve Başûr’da ikibine yakın olmak üzere iki bin dört yüze yakın gönüllünün Heyva Sor için aktif olarak çalıştığını aktaran Bilgin, “Bunların içinde hastanelerde doktor, hemşire olarak çalışanlar, ambulans şoförleri vb. profesyonel çalışma yürüten üyelerimiz de var. Olağanüstü durumlarda veya kampanya döneminde gönüllülerin sayısı artıyor” dedi.