İçişleri'nin densizliği idare edildi

29 Haziran 2022 Çarşamba - 18:15

Nadir Yıldırım

Nadir Yıldırım

  • İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığının HDP eski Milletvekili Nadir Yıldırım'ın 10 milyon TL ödülle kırmızı kategoride arananlar listesine alınmasını yerinde buldu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Van Milletvekili Nadir Yıldırım, 2021’de İçişleri Bakanlığının arananlar listesinde, 10 milyon lira ödüllü kırmızı kategoriye alındı. “Terör suçlarının ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine ya da suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara verilecek ödül hakkında yönetmelik'' uyarınca hazırlanan kırmızı kategoride arananlar listesine alınan Yıldırım’ın avukatı Mehdi Özdemir, Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Özdemir, “Bir milletvekili hakkında siyasi faaliyetleri nedeniyle yakalama kararının çıkarılmasının ve mahkemelerin yakalama kararının ülke sınırları içinde geçerli olması ve yurt dışında yaşayan müvekkilini hakkında yakalama kararının ancak İnterpol aracılığıyla gerçekleştirilebileceğine dair" yaptığı iptal istemli başvurusu, yerinde bulunmadı. İdare Mahkemesi, Yıldırım hakkında farklı mahkemelerin yakalama kararı bulunduğuna işaret ederek, “Bu durumda, her ne kadar davacı tarafından hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararının bulunmadığı ileri sürülmekte ise de hakkında ceza mahkemeleri ve sulh ceza hâkimliklerince farklı zamanlarda alınmış yakalama kararlarının mevcut olduğu, kararların geçerliliklerini koruduğu, bu koruma tedbirlerinin amacının delillerin toplanmasını sağlamak, toplanmasına kadarki evrede delillerin karartılmasını önlemek, şüphelilerin kaçmasını engellemek suretiyle maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını sağlamak olduğu hususu dikkate alındığında; dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır” değerlendirmesi yaparak kararın iptali davasını reddetti. 
 
Türkiye dışında hükmü yok
 
Kararı değerlendiren Yıldırım’ın avukatı Mehdi Özdemir, “Ödül Yönetmenliği kendi içerisinde bakanlık tarafından çıkarılmıştır. Fakat kişilerin hakkında çıkarılan yakalanma kararları, Türkiye sınırları içerisinde uygulanmaktadır. Uluslararası mecrada bir yakalama kararının çıkarılabilmesi için esasında kırmızı bültenle arama kararının verilmesi gerekir. Buna ilişkin de Adalet Bakanı üzerinde ilgili ülkeler nezdinde girişimlerde bulunması lazım. İnterpol nezdinde 5 yıl aranmasına dair işlemler yerine getirilmeli fakat Nadir Yıldırım hakkında sadece savcılıklar veya yerel mahkemelerde 100’e çıkan yakalama kararı var. Bu yakalama kararlar, Türkiye sınırları dışında herhangi bir hüküm ifade etmiyorı” dedi. 
 
Kendi iç hukukunu ihlal

Mevcut durumda ödül kararının yurt dışında uygulanmasının Türkiye'nin iç hukukunu ihlal eder nitelikte olduğunu ifade eden Özdemir, “Ayrıca siyasi nitelikteki yargılamaların gerekçe gösterilerek Nadir Yıldırım'ın yakalanma noktasında bir ödül kararının verilmesi de Türkiye sınırları içerisindeki mevcut milletvekili faaliyetlerinin üzerine caydırıcı bir etki yaratmakta” diye konuştu. 
 
Kesileşmiş tek karar yok
 
Ödül Yönetmeliğinin CMK’den hukuk hiyerarşisi açısından üstün tutulamayacağına işaret eden Özdemir, şöyle devam etti: “Kanunla çelişen bir yönetmenliğin esasında uygulamada herhangi bir yükümlülüğü olmaması lazım. Mahkemece bir yönetmenliğin maddesine dayanarak alınan karar 52-71 sayılı CMK’ye aykırı bir hüküm içermesine rağmen uygulanması,  kendi içerisinde hukuksuzluğu göstermektedir. Devam eden yargılamalar gerekçe gösterilerek ödül kararı verildi ve bu karar hukuka uygun bulundu. Ankara 3. İdare Mahkemesi, kesinleşmiş bir mahkeme olmaksızın 10 milyon TL ödül kararı verilmesini hukuka aykırı bulmalıydı. Yargılanması devam ederken bu yönetmenlik hükmünün uygulanması, iç hukuk kapsamında mümkün değil.”

Parlamentere böyleyse...
 
Yakalama kararı ve ödülün bir parlamenter için verildiğini hatırlatarak, bunun sıradan yurttaşlar için taşıdığı riske işaret eden Özdemir, şunları söyledi: “Herhangi bir yurttaş hakkında devam eden bir dosya, açılmamış bir dosya ya da yargılama olmamasına rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından bu yönetmelik kapsamında yakalama için ödül kararı verilebilir. Bunun yol uaçılıyor.”
Özdemir Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin kararına karşı itirazda bulunacaklarını söyledi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.