İhsan Kurt şehir yönetimine aday

Dünya Haberleri —

22 Şubat 2021 Pazartesi - 22:30

  • İsviçre’de 7 Mart’ta gerçekleşecek seçimlerde çok sayıda Kürdistanlı ve Türkiyeli de aday. Yaklaşık 25 yıldır İsviçre’de yaşayan gazeteci İhsan Kurt da İsviçre seçimlerinde Waadt kantonuna bağlı Prilly şehir yönetimi için aday oldu.

 

 

FEYZULLAH TUNÇ/LOZAN

Kürtler, İsviçre’de yaklaşık yarım asırlık geçmişi olan bir halk. 1970’lerde başlayan göç, 1980 askeri darbesi ve sonrasında ülkede yaşanan baskılar Türkiye ve Kürdistan’da yüzbinleri Avrupa’yı mesken tutmaya zorladı. Yurdunu toprağını bırakıp en kısa sürede geri dönme umudu ile yaşayan insanlar yaklaşık 50 yıldır burada yaşıyor. İhsan Kurt da 25 yıl önce Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan bir gazeteci. Uzun süredir gazeteciliğin yanı sıra siyaset içerisinde de yer alan Kurt, 7 Mart’ta yapılacak seçimlerde aday olan Kürdistanlılardan biri.

Prilly yürütmesine aday

İsviçre’nin Cenevre, Neunburg, Wallis, Waadt, Freiburg ve Solothurn kantonlarında 7 Mart’ta belediye yönetimi, belediye meclisi ve kanton yönetimi seçimleri yapılacak. İhsan Kurt ise Waadt Kantonu’na bağlı Prilly şehir yönetimine Sosyalist Parti’den (SP) aday.

Yaklaşık 13 bin nüfuslu Prilly şehrinde yaşayan ve 2008’den bu yana şehir parlamentosu üyesi olan Kurt, bu kez ise kent yönetimine yani 5 kişilik yürütmeye aday oldu. İsviçre’de yaşayan göçmenlerin, gençlerin ve çocukların sorunlarına yönelik çalışmalar yürüten İhsan Kurt, "7 Mart seçimleri sonrasında da gerek Prilly belediye başkanlığı görevi gerekse de şehir yürütme kurulunda göçmenlere ve Prilly halkına yönelik çalışmalarıma devam etmek istiyorum" dedi.

Öncelikli projeleri

Kurt, orta ve dar gelirli kesimlere yönelik konutların ayarlanması ve yeni sosyal konutların yapılması, göçmenlerin uyumu ve eşit şekilde yaşamla ilgili projelerin geliştirilmesi, çalışan ebeveynlerin kreş hakkı, çocuklar için okul sonrası eğitim, barınma, beslenme hakları gibi sosyal konuların da programlarının temel eksenini oluşturduğunu söyledi.

İklim ve çevre sorunu konusunda projeler geliştirdiklerini belirten Kurt, “Şehir merkezinin ve mahallelerin ekolojik olarak düzenlenmesi de programımızda önemli bir yer tutuyor” dedi.

Diaspora siyasete aktif katılmalı

İsviçre’nin farklı inançları tanıması gerektiğini ifade eden Kurt, "Nasıl Katoliklik, Protestanlık vd. tanınıyorsa İslam ve Alevilik gibi kantonda yaşayan diğer inançların da tanınması gerekiyor" diye konuştu.

İsviçre diasporasının siyasete ve günlük yaşama aktif katılması gerektiğini vurgulayan Kurt, "Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin ve diğer göçmenlerin yaşadıkları bu topraklara bakması ve buranın siyasetine, ekonomisine, çevre sorunlarına ilişkin ve özellikle kendi hakları için sözlerini söylemeleri gerekiyor" mesajı verdi.

İsviçre’de yaklaşık 80 bin Kürt yaşadığını söyleyen Kurt, "Bu önemli bir potansiyel ama buradaki siyasete göre örgütlülüğü zayıf" diyerek şöyle devam etti: “Kürtler, Türkiye de inkâr ediliyor, yok sayılıyor, fakat bizlerin yaptığı eylemler, ne kadar doğru ve önemli olsa da yaşadığımız ülkenin yerel halkı ile o ülkenin, demokrat, ilerici siyasi dinamikleriyle beraber hareket etmedikçe tek başımıza başarılı olamayız. Diasporanın ülkedeki demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinde etkili olabilmesi için buradaki siyasette aktif yer alması gerekir."

İhsan Kurt kimdir?

1991 yılında Yeni Ülke’de gazeteciliğe başlayan Kurt, çalışmalarına Özgür Gündem gazetesi ve Evrensel gazeteleriyle devam etmiş. Hakkında açılan davalardan dolayı 96 yılında İsviçre’ye gelmek zorunda kalan Kurt, burada da mücadelesini sürdürmüş. İsviçre gazetelerinde de yazan, aynı zamanda Sosyoloji, İletişim Bilimleri ve Kamu Yönetimi alanlarında eğitim alan Kurt, 2005 yılında Sosyalist Parti üyeliğiyle siyasete başlamış ve 2008 yılı ara seçimlerinde Prilly Belediye Meclisi’ne seçilmiş.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.