İki Êzîdî kadının şüpheli ölümü

Kadın Haberleri —

6 Ocak 2021 Çarşamba - 17:30

  • Nînowa’da bulunan Îsiyan ile Duhok’taki Şariya adlı göçmen kamplarında, 12 saat içerisinde iki Êzîdî kadın ipe asılı halde bulundu. 

KirkukNow’da geçen habere göre, 20 yaşındaki Esmehan Xidir, Îsiyan Kampı'nda ailesiyle kaldığı çadırda ipe asılı halde bulundu. Esmehan'ın kardeşi Elias Xidir, bir yıl önce eşinden ayrılan Esmehan’ın ailesiyle birlikte yaşadığını ve hiçbir problemi olmamasına rağmen 4 Ocak sabahı uyandıklarında ipe asılı bir şekilde cesediyle karşılaştıklarını ifade etti. Kardeşinin sorunsuz ve sakin bir hayat sürdürdüğünü iddia eden ve olay karşısında şok olduklarını ifade eden Xidir, güvenlik birimlerinden olayı iyice araştırmasını istedi. 
15 yaşındaki Ehlam Xero Xudeda da Duhok'taki Şariya Kampı'nda ailesiyle birlikte yaşadığı çadırda kendini astı. Olayın arkasındaki nedenin hala net olmadığını belirten Giruzer Nahiye Müdürü Celal Xelef, polis araştırma raporundan bir sonuç beklediklerini ifade etti. 
Esmehan Xidir, Şengal’in Siba Şêx köyünde, Ehlam Xero Xudeda ise Giruzêrîn köyünde yaşarken 2014 yılında DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucu bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.