İki şehit annesi seslendi

13 Mayıs 2022 Cuma - 17:15

  •  YJA Star gerillası kızları Avaşîn'de şehit düşen Ayşe Hezer ve  Berfo Duva, tüm Kürtlere seslenerek, Türk işgal saldırılarına karşı çıkmalarını ve birlik olmalarını istedi. 
  •  İki anne, Barzani olmasaydı Türk ordusunun bu şekilde Güney Kürdistan'a saldıramayacağını belirterek, bu ihanetin de unutulmayacağını vurguladı. 

Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarında şehit düşen Bişeng Hezer’in annesi Ayşe Hezer, annelerin yüreği yanarken sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi. 

Türk ordusuişgal saldırılarını sürdürdüğü Zap, Metîna ve Avaşîn'de ilerleme sağlayamadığı için kimyasal silah kullanıyor. Avaşîn'de 3 Mayıs 2021’de kimyasal kullanımı sonucu şehit düşen YJA Star gerillası Bişeng Hezer’in annesi Ayşe Hezer, MA'ya konuştu. 

Ayşe Hezer

İki kardeşinin cenazesi 30 yıldır verilmedi

Şırnak’ın İdil ilçesinin Cirahî köyünde dünyaya gelen 64 yaşındaki Ayşe Hezer, 1980’li yıllarda devlet baskıları nedeniyle İdil’e göç etmek zorunda kaldı. PKK’ye katılan Hezer’in iki kardeşi, 1990’lı yıllarda şehit düştü. Geçen 30 yıla rağmen iki kardeşin cenazeleri ailelerine verilmedi. Ailesine yönelik baskıları anlatan Hezer, “Bize yaşatılanlar anlatmakla bitmez” dedi. 

Oğlu Abdullah Cizre köprüsünde katledildi

Yaşamının devlet baskısı altında geçtiğini söyleyen anne Hezer, şunları paylaştı: “Devletin baskıları hiçbir zaman bitmedi. Sürekli evimize baskınlar oluyordu, tehditler savuruyorlardı. 2010 yılında oğlum Abdullah Cizre köprüsü üzerinde polisler tarafından katledildi. 

13 yaşında tutuklanan oğlu 125 yıl ceza alınca sürgünde

Bir diğer oğlum daha 13 yaşındayken tutuklandı. Cezaevinde işkencelere maruz kaldı, belini kırdılar. Daha sonra tahliye edildi, ancak devam eden davada 125 yıl hapis cezası verildi. Avrupa’ya gitmek zorunda kaldı. 

Tutsak oğlu çıkınca gerillaya katıldı

Bir diğer oğlum 5 yıl tutuklu kaldı, tahliye edildikten sonra PKK’ye katıldı. Bir kızım da 2014 yılında PKK’ye katıldı. Bir diğer kızım da trafik kazası geçirdi, tedavi için Avrupa’ya gitti."

Kimyasalla yetinmeyip cenazesine işkence

Türk ordusunun 3 Mayıs 2021'deki kimyasal saldırılarında kızı Bişeng Hezer’i kaybeden anne Hezer, şöyle devam etti: “Kızımın şehadetini haberlerden öğrendim. Cenazesine işkence yaparak, sosyal medyada paylaştılar. Bedenini teşhir ettiler, yerlerde sürüklediler. Aklıma geldikçe yüreğim parçalanıyor. Hem kimyasal silahla katlettiler hem de cenazesine işkence yaptılar. Bugün de Zap, Metîna, Avaşîn kimyasal silah saldırısı altında. Kimyasal silah kullanımı insanlık suçudur. Mesele Kürt olunca neden herkes sessiz kalıyor, Türkiye’nin ortağı oluyor?” diye sordu. 

Kürtler bunlara karşı birlik olmalı

Anne Hezer, Kürtlerin saldırılara karşı birlik olması çağrısı yaparak, “Annelerin yüreği yanıyor. Bu zulme son verilmeli. Kürtler artık birlik olmalı, saldırılara dur demeli. Artık sessiz kalmamalıyız” diye seslendi.

 

Barzan destek vermeseydi 

Başûr'a böyle giremezdi

Berfo Duva

Türk ordusunun saldırılarına karşı direnen YJA Star gerillası Sümeyye Ataman ise 8 Ekim'de Avaşîn’de şehadete ulaştı.  Kürtleri öldürmekle bitiremeyeceklerini söyleyen Ataman’ın annesi Berfo Duva, “Barzani Türkiye’ye destek vermeseydi, Başûr’a giremezdi” diyerek, KDP’nin iş birliğine tepki gösterdi. 

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Zokê köyünde dünyaya gelen Berfo Duva (52), devlet baskıları nedeniyle ailesiyle birlikte ilçenin Ganîzilê köyüne göç etmek zorunda kaldı. Çocukluğu burada geçen Duva, “Ailemle Ganîzilê de yaşıyorduk. Hayvancılık ve tarımla geçimimizi sağlıyorduk ama diğer yandan devlet baskısıyla mücadele ediyorduk. 90’lı yıllarda devlet köyümüze saldırdı. Bize koruculuk dayatıldı. ‘Ya korucu olursunuz ya da buradan gidersiniz’ dediler. Koruculuğu kabul etmediği için köyden göç etmek zorundan kalan ailemin bir kısmı Ankara ve Viranşehir’e yerleşti. Köyde kalan birçok kişi de korucu oldu. İki erkek kardeşim de o zamanlar korucu oldu ve köyden çıkmadık. O dönemlerde birçok köy koruculuğu kabul etmediği için yakıldı” dedi. 

Köylerinde hala koruculuk sisteminin uygulandığını belirten Duva, “Eğer vicdanları varsa silahlarını bırakırlar. Savaşı, zulmü ve düşmanlığı kabul etmiyoruz. İnsan nasıl kardeşini öldürebilir ki? Silahı kardeşine nasıl doğrultabilir? Birbirimize ihanet etmeyelim” diye seslendi. 

Kızının cenazesini 6 yıldır alamadı

Devletin baskılarından dolayı kızı Sümeyye Ataman’ın 6 yıl önce gerillaya katıldığını söyleyen Duva, şöyle devam etti: “Kızım çok akıllı, çalışkan ve zekiydi. Arkadaşları ile ilişkileri çok iyiydi. Ülkesine olan sevgisi ve aşkı her zaman kalbindeydi. Kızımın Kürtlüğe olan aşkı ve sevgisi çok büyüktü. Her zaman parti çalışmalarına katılıyordu. ‘Yaşın küçük, bu yükü kaldıramazsın’ dediğimde, bana ‘O zaman bu arkadaşlar nasıl kaldırıyor bu yükü’ diye soruyordu. Devletin baskı ve zulmünden kaynaklı 6 yıl önce PKK’ye katıldı. Kızım çalışmalar için her yere giderdi. Çok cesur bir kadındı. Yüzü her zaman gülerdi. Hiçbir zaman yüzünü asık görmezdik. Gittiği gece bizimle birlikte yemek yedi ve daha sonra dışarı çıktı. O zamandan sonra ondan bir daha haber alamadık. Kızım kararını vermişti. 6. yılında Avaşîn’deki çatışmada şehit düştü. Aradan geçen zamana rağmen cenazesini alamadım.” 

Avaşîn, Zap ve Metîna bölgelerinde KDP iş birliğiyle sürdürülen saldırılara işaret eden Duva, “Başûr’da yapılan saldırıları kınıyorum. Kürtlere ihanet eden Barzani’yi de lanetliyoruz. Barzani, Türkiye’ye destek vermeseydi, bugün Başûr’a giremezdi. Hiçbir zaman bu ihaneti unutmayacağız” şeklinde konuştu. 

 Bizi öldürmekle bitirmek istiyorlar

Duva, şunları ekledi: “Erdoğan’ın yaşanan krize çözüm bulması gerekirken, yeni tank ve toplar alıyor. Bu tank ve toplarla da Başûr’u bombalıyor. Onlar bizi öldürmekle bitirmek istiyorlar. Bizler savaşa karşı direneceğiz ve bu direniş sonuna kadar devam edecek. Erdoğan bu saatten sonra Başûr’da kaybetmiştir. Bizler barış, özgürlük ve eşitlik istiyoruz. Erdoğan ellerini Başûr’dan geri çeksin. Bütün Kürt halkı yaşanan bu saldırılara karşı durmalıdır.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.