İktidarın oyununa gelmeyin

20 Ocak 2022 Perşembe - 17:20

HDP Sözcüsü Ebru Günay

HDP Sözcüsü Ebru Günay

  • Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde muhalefetin tavrına tepki gösteren HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Bu yaptığınız muhalefet değil, iktidarın oyunlarına çanak tutmaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

DEP’li milletvekillerinin Meclis’te 1994’te gözaltına alınma görüntülerini hatırlatan Günay, şöyle konuştu: “Hepinizin hafızlarında kalıcı yer edinmiş durumda. Darbe yapan bugünkü ktidar attığı adımlarla bu hafızayı maalesef daha da güçlendiriyor ve derinleştiriyor. Bunu önce kayyumlar eliyle gerçekleştirdi, seçilmiş belediye eşbaşkalarının, belediye eşbaşkanlıklarını gasp etti, vekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırarak vekillikleri düşürüldü, eşbaşkanlarımızın da aralarında olduğu vekillerimiz tutuklandı. 27. dönemde ise Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlıklarını kaldırarak demokratik siyasete darbeler yaptı ve darbeler siyasetini devam ediyor. 

Semra Güzel üzerinden

Şimdi de aynı darbeler siyasetini Semra Güzel üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor. Dokunulmazlığın kaldırılması için kullanılan her oy, AKP- MHP iktidarının dizayn etme çalışmaları için onay vermektir, kabul etmektir, evet demektir. Semra Güzel vekilimiz insani bir öykü sonucu diyalog sürecinde gerçekleştirdiği bir ziyaret, iktidarın özel operasyon merkezleri tarafından fotoğrafları servis edilerek bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Karma komisyona insani, hukuki ve siyasi bütün hakikatleri ortaya sereceğiz, bunu kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. 

Kimsenin haddi değil

* Bu fotoğrafların ziyaretten 6 yıl sonra partimize yönelik karalama kampanyası ve siyasi operasyonlara malzemesi yapılması asla kabul edilemez. Bu fotoğraflar üzerinden HDP’yi parti olarak başka bir denklem içinde, demokratik ve barışçıl ziyaret zemini dışında yer alıyormuş gibi göstermek kimsenin haddine değildir. 

*  HDP, bütün sorunların savaşsız, çatışmasız, diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi için mücadele eden bir partidir. Savaş ve çatışmadan beslenen bir iktidar, bu konuda HDP’yi asla suçlayamaz. 

* Kendilerine muhalefet diyen bazıları ise tek doğru olan çözüm sürecini mahkum ederek, diyalog girişimlerine karşı çıkarak iktidarın vekilimiz üzerinden yaptığı siyasi operasyona çanak tutmaktadır. Bu yaptığınız muhalefet değil, iktidarın oyunlarına çanak tutmaktır. Bir kez daha bu konuda uyarılarımızı yapmak istiyoruz.  ANKARA

 

Seçim ve koltuk pazarlığı yok

Türkiye toplumunun sistemin çizdiği sınır içinde siyaset yapan, çözüm arayan siyasi kutuplara mahkum ve mecbur  olmadığını; bu nedenle 3. seçeneğe dair arayışlarının sürdüğünün kaydeden HDP Sözcüsü Ebru Günay, bu kapsamda başlangıç olması itibarıyla 18 Ocak’ta EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP, TÖP ve TKP ile bir toplantı yaptıklarını hatırlattı. Bunun, bir başlangıç toplantısı olduğunu; karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Günay, şunları ifade etti: “Toplantı sonrası bütün siyasi partiler ortak bir bildiri yayınladı. Türkiye’nin bütün ezilenleri, ötekileştirilenleri, mağdurları, kadınları, gençleri ve ekoloji mücadelesi verenleriyle en geniş demokratik, eşit yurttaşlık ve mücadele ortaklarını kurmanın yol ve yöntemlerini konuşmaya devam edeceğiz demişlerdir. Bu anlamıyla çok önemli bir gelişme. Bu toplantı ve bu başlangıç görüşmeleri birilerinin iddia ettiği gibi seçim ve koltuk ve pazarlığının yapıldığı buluşmaları değil.

Ülkenin içinde olduğu çoklu sorun ve krizlere karşı hep birlikte omuz omuza alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, sokaklarda mücadele yollarının konuşulduğu, faşizme karşı karşı mücadele edildiği, en geniş konuşma zeminleridir. En geniş yelpazede mücadeleyi büyütme kararlılığımız elbette devam edecektir.

HDP olarak, Türkiye haklarına alternatif siyaset yollarını açarak, mücadele hattını güçlendirerek halkımızla, sokaklarda, meydanlarda omuz omuza direnerek halkımızın esas sorunlarına çözüm bulacağımız sözünü bir kez daha belirtmek istiyoruz. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.