İmralı’da aile görüşü de yasak

9 Aralık 2020 Çarşamba - 16:26

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve yanındaki tutsakların aile görüşünün de “disiplin cezası” olduğu gerekçesiyle yasaklandığı ortaya çıktı.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecridin kaldırılması ve cezaevlerinde devam eden ihlallerin son bulması amacıyla siyasi tutsakların 27 Kasım itibarıyla başlattığı açlık grevi devam ediyor. 3. grubun devraldığı eylem 14. gününde. İmralı’daki tecrit de gün geçtikçe ağırlaştırılıyor. 15 Mart 2015’ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde aile görüşmeleri gerçekleştirildi. İmralı’da çıkan yangının ardından en son 2 Mart’ta aile görüşü yapılmıştı. 2 Mart’tan sonra ailelerin hiçbir başvurusuna olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmedi. 4 Aralık’ta yapılan başvuruya verilen ret cevabıyla Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsaklara disiplin cezasının verildiğini öğrenen Asrın Hukuk Bürosu avukatları, getirilen yasağın içeriğine ilişkin ise hiçbir bilgiye ulaşamadı. Ayrıca yasağın kaç aylık ya da ne kadar süre zarfında olduğu da öğrenilemedi. 

 Bursa 1. İnfaz Hakimliği, geçtiğimiz 23 Eylül’de de Öcalan’la birlikte İmralı’da tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a, 6 aylık avukat görüş yasağı getirmişti. 

Telefon hakkına da

 Avukatlarının yanı sıra aile ile de görüşmesi engellenen Öcalan, 21 yıldır tutulduğu İmralı’da yasal bir engel olmamasına rağmen sadece bir kere 27 Nisan 2020 tarihinde telefonla görüşme hakkını kullanabildi. Öcalan’ın telefonla görüşme hakkı keyfi bir şekilde engellenirken, 7 Eylül’de Öcalan’a 6 aylık telefonla görüşme yasağı da getirildi. 

Gerekçe bilinmiyor

 Öcalan’ın müdafiliğini üstlenen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Rezan Sarıca, ”Ret cevabında gerekçe olarak disiplin cezalarından bahsediliyor. Dosyanın içeriğini görmediğimiz için disiplin cezasına ilişkin gerekçenin ne olduğunu da henüz bilmiyoruz” dedi. Aile görüşü için 2020 içinde yapılan başvurularda ilk defa “disiplin cezası” gerekçe gösterilerek reddedildiğini söyleyen Sarıca, iki ay sonra öğrenebildikleri için itiraz etme hakkının da ortadan kalktığını ve cezanın kesinleştiğini ifade etti. Uzun süredir müvekkillerine verilen disiplin cezalarının kendilerinden gizlendiğini belirten Sarıca, bunun nedenlerinden birinin ise cezalara zamanında itiraz etmelerinin önünü kapatmak olduğunu vurguladı.  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.