İmralı’ya bayram başvurusu

30 Temmuz 2020 Perşembe - 16:32

  • İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Halk Önderi Abdullah Öcalan ve diğer tutsakların aileleri, bayram ve telefon görüşmesi için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. 

 

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, Kurban Bayramı’nda yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başvuru, 31 Temmuz ile 3 Ağustos arasındaki uygun bir gün için yapıldı. Aileler ayrıca telefon başvurusu için de avukatları aracılığıyla başvuruda bulundu. Telefon görüşme başvurusu ise 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasındaki uygun bir gün için yapıldı. 

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015’ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise İmralı’ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015’ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart’ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım’la görüşme sağlanamamıştı.

Öcalan ise 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan’da telefonla görüşme hakkını kullanabilmiş ve kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşebilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da İmralı’ya götürüldükleri 2015’ten sonra ilk kez aileleri ile aynı tarihte telefon görüşmesi yapabilmişti.  BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.