İngiltere’den Adalet Nöbeti’ne

Remziye Bilir

Remziye Bilir

  • İngiltere’den Amed’e gelerek Adalet Nöbeti’ne katılan Remziye Bilir, “Vicdanen rahat değildim" dedi.  

Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti, 8 kentte, yeni katılım ve yoğun ziyaretlerle devam ediyor. Amed’deki Adalet Nöbeti’ne destek verenlerden Remziye Bilir, İngiltere’den geldi. Oğlunu, 2017'de Licê (Lice) ilçesinde yaşanan çatışmada kaybeden Bilir, “Vicdanen rahat değildim. İngiltere’den kendi topraklarım olan Amed’e annelere destek olmaya geldim. Bugün benim cezaevinde kimsem yok ama bugün onların başına gelen, yarın benim veya bir başkasının başına gelme ihtimali var” dedi.

Kendi dilimizi bile

Annelerin aynı zamanda Kürt halkının özgürlüğü için mücadele ettiğini vurgulayan Bilir, Kürtlere dönük saldırılara dikkat çekti. Kürt halkının kendi topraklarında dilini, kültürünü özgürce yaşayamadığına işaret eden Bilir, "İngiltere'den Kurdistan veya Türkiye sınırlarına gelince kendi dilimizi konuşamıyoruz” diye konuştu.

Kürtler adalet istiyor

Kendi kimlikleri ve dilleriyle yaşamak istediklerini söyleyen Bilir, şöyle devam etti: “Zindanların kapısı açılsın, Başkanımız (Abdullah Öcalan) serbest bırakılsın. Neden bugün uyuşturucudan bile cezaevine girenleri bırakıyorlar da kendi özgürlüğünü, dilini konuşmak isteyenlerin elini ayağını bağlayıp zindanlara atıp müebbet cezaları veriyorlar. Biz adalet istiyoruz.”

Zulme sessiz kalmayalım

‘Kürt diye bir şey yok’ diyenlere karşı bir olup bir çözüm bulmak gerektiğini kaydeden Bilir, şunları söyledi: "Benim oğlum da gerillaydı, Licê’de şehit düştü. Diyorum ki benim yüreğim yandı, kimsenin yüreği yanmasın. Biz de istemiyoruz çocuklarımız dağa çıksın ama bakıyorlar ki bizlere her şey yasak kalkıp gidiyorlar. Bu annelerin çocukları yıllardır cezaevinde haksızlığa uğruyor, işkence görüyor. Bütün bunlara karşı tüm halkımız duyarlı olmalı ve sesiz kalmamalı. Ben İngiltere’den buraya annelere destek olmaya geldim ve tüm halka da çağrımdır; herkes bir olsun ve bu zulme sesiz kalmasın, annelere destek olsun."

* * *

Açlık grevi 4. ayında

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 4. ayında devam ediyor.

Talepleri konusunda adım atılmaması halinde dönüşümlü olarak başlattıkları açlık grevi eylemlerini 15 Şubat'tan itibaren yeni bir evreye taşıyacaklarını belirten tutsaklar, 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle bu kararı ertelemişti. PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına Deniz Kaya tarafından 12 Şubat’ta yapılan açıklamada, "Açlık grevi eylemimizi dışarıdaki hamleyi etkilememesi ve seçim çalışmalarını engellememesi için seçim sonrası sürece kadar uzattığımızı belirtmek istiyoruz. Seçim sonrasına kadar Önderliğimiz üzerindeki tecridin devam etmesi halinde eylemimizi bir üst aşamaya taşıyacağımızı ve sonuç alana dek sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz" denilmişti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.