İngiltere’den Rojava ziyareti

16 Eylül 2020 Çarşamba - 15:55

  • İngiltere’nin Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden başkanlığındaki heyet, Kuzey-Doğu Suriye’yi ziyaret etti.

 

İngiliz heyeti, Sêmalka Sınır Kapısı’nda Kuzey-Doğu Suriye Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanları Dr. Ebdulkerîm Omer ve Daniya Ramazan, Kadın Komitesi Başkanı Zeynep Saroxan ve sınır kapısı yönetimi karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası ANHA’ya konuşan Ebdulkerîm Omer, “Özerk Yönetim olarak bu önemli ziyaret için hem kendimiz hem de İngiltere adına mutluluk duyuyoruz. İngiltere, DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’da önemli bir ülkedir. Bununla beraber İngiltere, Suriye krizinin uluslararası normlara göre çözümü, demokratik ve ulusal gelişmelerin yaşanması için önemli bir rol oynamıştır” dedi.

Omer, Suriye krizinin demokratik, barışçıl yöntemler ve bütün halkların katılımıyla, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde çözümü konusunda, hem kendilerinin ve hem de İngiliz heyetin ortak görüşte olduğunu söyledi.

Toplantıda ayrıca, bölgedeki insani durumun da gündeme geldiğini kaydeden Omer, özellikle salgının Kuzey-Doğu Suriye’ye etkisini tartıştıklarını dile getirdi.

Görüşmenin sonunda İngiltere vatandaşı olan DAİŞ çete üyelerinin 4 yaşındaki yetim çocukları da Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi yetkilileri tarafından heyete teslim edildi.  QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.