İnsan, haklarıyla insandır

10 Aralık İnsan Hakları Günü eylemleri

10 Aralık İnsan Hakları Günü eylemleri

  • İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla birçok kentte yapılan açıklamada, demokratikleşmenin önündeki en temel engel olarak gösterilen Kürt sorununun çözümü çağrısı yapıldı. 

İnsan Hakları Günü kapsamında yapılan açıklamalarda, demokratikleşmenin önündeki en temel engel olarak gösterilen Kürt sorununun çözümü çağrısı yapıldı. 

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla birçok kentte açıklama yapıldı. 

 

 

İZMİR 

Kentteki insan hakları örgütleri, 10 Ekim Şehitleri Anıtı önünde açıklama yaptı. "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 75'inci yılında ekonomik kriz ve yoksulluğa karşı ekonomik ve sosyal haklarımızı, savaşa karşı barış hakkımızı, baskılara karşı insan hakları değerlerini ve demokrasiyi savunuyoruz" pankartının açıldığı açıklamada, "Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük", "İnsan haklarıyla insandır", "Haklar kullandıkça vardır" ve "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı. 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, “Türkiye, 2016’dan bu yana önce doğrudan, 19 Temmuz 2018’den itibaren de resmen kaldırıldığı söylense de bir OHAL rejimiyle yönetilmektedir. Keyfilik ve belirsizlik, kamusal ve siyasal alanın asli unsurları haline gelmiştir" dedi.