İnsanların atalarında sembolizm ve sanat

Doğan Barış ABBASOĞLU Haberleri —

  • Bilim insanları yaygın bir görüş olarak sembolizm ve sanatı modern insanlara ait bir özellik olarak kabul eder. Ancak ortaya artan bir şekilde konan bulgular düşüncemizin gelişiminin kilit noktalarından biri olarak kabul edilen sembolizmin kaynağını arkaik insanlardan almış olabileceğini gösteriyor.

Rivayete göre Orta Almanya’daki Einhorn (tek boynuzlu at) Mağarası, dinsiz bir kadını, kara cübbeli bir papaz ve yanındaki Frank askerlerinden koruyan tek boynuzlu bir ata ev sahipliği yapmıştır. At, papaz ve Frenk askerlerini bir yeraltı delhizine hapsetmiş ve kadın ise Blocksberg dağının tepesinde yaşayan cadılara ulaşmıştır.

Orta Çağ’ın ilk dönemlerinden bu yana bilinen Einhornhöhle’nin içinde bulunan ve sayıları binlerle ifade edilen kemikler efsanelerde tek boynuzlu atların kemikleri olarak anlatılagelmiştir.

Son yıllarda arkeologlar Einhornhöhle’de yaptıkları kazılarda tuhaf bir obje keşfetti. Dev bir geyiğin toynağı olan bu objenin üzerinde düzgün bir şekilde işlenmiş şeritler vardı.

Radyokarbon tarihlemesinde toynağın 51 bin yıl önceye ait olduğu tespit edildi. Bu bulgu söz konusu geyiğin modern insanlar tarafından değil Neanderthaller tarafından avlandığını gösteriyordu.