Irak Türk devletine satışı ‘sıfır’ladı

Dünya Haberleri —

Kerkük ham petrol plantasyonu

Kerkük ham petrol plantasyonu

  • Federe Kurdistan’dan Türk devletine boru hattı üzerinden petrol satışını durduran Irak, Nisan ayında sevkiyata izin vermedi. Türk ve KDP taraflarının girişimleri sonuçsuz kaldı.

Irak Petrol Bakanlığı ve Petrol Pazarlama Şirketi'nin (Kuzey Petrol Şirketi) Nisan 2023 ayı istatistiklerine göre, Irak'ın tüm petrol sahalarından toplam ham petrol ihracatı 98 milyon 634 bin 947 varil, 7 milyar 796 milyon dolar gelir elde edildi. Irak ham petrolünün ortalama varil fiyatı geçen ay 79 doları aştı. Kerkük petrol sahalarından ve Şexan’dan çıkartılan petrol de boru hattı üzerinden Türkiye’nin Ceyhan limanına sevk edilmediği açıklandı. KDP ile Türk devleti arasında hukuksuz olarak yapılan ve geliri Halk Bank üzerinden nereye transfer edildiği bilmeyen gasp da durmuş oldu. 
Irak Petrol Bakanlığının verilerine göre Nisan ayında Türk devletine petrol ihracatı gerçekleşmezken, Mart ayı toplam ham petrol ihracatı 1.727.494 varil gelirle 124 milyon doları aştı. Bakanlık istatistikleri, Kerkük'ten yapılan ihracatın verilerini paylaşmadı ancak aynı ayda tankerlerle Ürdün'e ihracat yapıldığına yer verildi.
Kerkük petrolü ve Şexan petrol sahasından çıkartılan petrol uzun süre KDP - AKP arasında içeriği bilinmeyen bir sözleşme ile Türk devletine dünya piyasasının çok altında fiyatlar ile satılmıştı. Kurdistan ham petrolü yaklaşık olarak yüzde 25-30 daha ucuz bir şekilde Türkiye'nin Ceyhan Limanına günlük olarak ihraç edilmişti. Ancak Irak hükümetinin ihracata yönelik şikayeti üzerine Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin kararıyla Kürdistan Bölgesi petrolü 25 Mart'tan bu yana ihracat süreci askıya alındı. 
4 Nisan 2023'te Irak Federal Hükümeti ve Federe Kurdistan Hükümeti, arasında petrol ve gaz ihracatı için geçici bir anlaşma yapılsa da ihracat başlatılmadı.
Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulğani, geçtiğimiz ayın sonunda yarı resmi Al-Iraqiya kanalına yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki günler petrol ihracatının yeniden başlamasına tanık olacak. Bölge ile anlaşmanın uygulanmasında son aşamaya gelinmiştir”dedi.
Şubat ayında Kerkük sahalarından boru hatlarıyla Türk devletine ucuz satılan ve Ceyhan Limanına yapılan toplam ham petrol ihracatı 2.834.393 varile ulaşırken, geliri 219 milyon doları aşmıştı. Bir diğer anlamda 20 Milyon dolara yakın ciro yapıldı. Bu yılın ocak ayında Kerkük sahalarından toplam 2.475.516 varil ham petrol ihracatı yapıldı.Geliri 185 milyon doları aştı.
Irak hükümetinin Kuzey Petrol Şirketi tarafından denetlenen Kerkük, Avana, Bay Hasan, Qubbat Baba, Cembur ve Xabza'da beş ana petrol sahası bulunuyor. BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.