‘İş ve Aş Buluşmaları’ başladı

21 Ocak 2021 Perşembe - 21:52

  • Halkların Demokratik Partisi (HDP) “İş ve Aş Buluşmaları”nın startını Amed’de verdi. HDP Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, ”Şu anda işsizlik yüzde 25-30 gösteriyor ama bölgede işsizlik yüzde 50’nin üzerinde’’ diyerek, Amed’de her iki kişiden birinin işsiz olduğunu söyledi.

 

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, ülkenin derin bir ekonomik kriz yaşadığını, buna salgının da eklenmesiyle birlikte halkın ekonomisinin alt üst olduğunu belirterek, iktidarın yurttaşları aç, açıkta ve güvencesiz bıraktığını kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ‘İş ve Aş Buluşmaları’na Amed’den başladı. HDP Amed İl binasında düzenlenen basın toplantısına, HDP’nin Ekonomi Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, Emek Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekoloji Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Naci Sönmez ile milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Necdet İpekyüz ve Semra Güzel katıldı.

Halkın ekonomisi alt üst oldu

 Basın toplantısında konuşan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, halkın ekonomisinin alt üst olduğunu belirterek, yurttaşların aç, açıkta ve güvencesiz bırakıldığını söyledi. İktidarın, kaynakları savaşa ve yandaşa ayırdığına dikkat çeken Paylan, şunları söyledi: “İktidar rakamlarla oynayarak, enflasyonun yüzde 14-15’te, işsizliğin yüzde 12’de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette enflasyon yüzde 30’un üzerinde, her şey ateş pahası. Vatandaşın temel ihtiyaçları yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 zamlanmış durumda. İşsizlik şu anda geniş tanımlı olarak yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda. Memlekette 10 milyon insanımız işsiz ve çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlasını ekemiyor, KOBİ’ler borç batağında ama Saray’ın ekonomisi tıkırında.”

Kuzey’de işsizlik yüzde 50’lerde

Paylan, 2021 yılı boyunca her yerdeki yurttaşları dinleyeceklerini; ilk olarak Amed’i dinlemeye geldiklerini vbelirterek, “Diyarbakır’ın kadının, gençlerinin dertlerini dinlemeye geldik. Bölgede işsizlik yüzde 50’nin üzerinde. Diyarbakır’da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu biliyoruz” dedi.

Çaresiz değiliz

 “Bütün Türkiye şunu bilsin; çaresiz değiliz” diyen Paylan, şöyle sürdürdü: “HDP’nin ekonomi politik masaları olarak sahaya çıktık. Yurttaşlarımız için bıçak kemiğe dayanmış durumda. Pandemide ikinci dalgadayız, yine işçiyi yokluğa mahkum etmeye çalışıyorlar. Memlekette iki tür ekonomi var. Bir Saray’ın ekonomisi, onların bir derdi yok. Yağda, balda, börekteler, alemde, eğlencedeler. İki halkın ekonomisi var. Halk yokluk, işsizlik içinde borç altında. Biz her yerde yurttaşlarımızı dinleyerek dertlerini Ankara’ya taşıyacağız. Duymayan kulakların duymasını sağlayacağız. Halkın çığlığını Ankara’ya ulaştıracağız. O Saray’daki vicdansızlara keyif çatanlara halkın dertlerini ulaştıracağız.”

İlk görüşme KESK ile

 HDP heyeti basın toplantısının ardından KESK Şubeler Platformu yöneticileriyle Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de bir araya geldi. Heyet, gün içinde DİSK, TTB, SES, KOBİ Derneği ve Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası yöneticileri, Organize Sanayi Bölgesi’nde kadın emekçiler, Sur Mehmethan Pasajı ve Bağlar Sakarya Caddesi’ndeki esnaflarla bir araya geldi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.