İşçiler kendilerini fabrikaya kilitledi

12 Ekim 2021 Salı - 19:53

  • Gebze Mitsuba Otomotiv’de 9 işçinin atılmasına karşı direnen ve sendikal hakları için mücadele eden işçiler, kendilerini fabrikaya kilitledi. 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Japonya sermayeli Mitsuba Otomotiv’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler, işten atılan arkadaşları ve toplu sözleşme için mücadelelerini sürdürüyor. Toplam 9 işçinin atıldığı fabrikada, işveren toplu iş sözleşmesine yanaşmıyor. 

İşten çıkarılan işçilerin işe alınması ve toplu iş sözleşmesinin (TİS) yapılması talepleri bulunan 120 işçi, kendilerini fabrikaya kilitledi. İşçiler, atılan arkadaşlarının işe alınıncaya kadar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı. İşvereni TİS masasına çağıran işçiler, tüm baskılara rağmen haklarından geri adım atmayacaklarını dile getirdi. 

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şubesi’nin sosyal medya paylaşımında ”#Mitsuba işyerinde işten atmalar ve sendikasızlaşmaya karşı işçiler direniş başlattı. Fabrika işçileri işyerini terk etmiyor. Atılan işçiler geri alınsın, sendikal hakları tanınsın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan fabrika önünde çok sayıda polis ekibi ve TOMA bulunuyor. Polisin içerideki işçilere ”fabrikayı boşaltın” şeklinde uyarı yaptığı belirtildi.  KOCAELİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.