İşçiler salgına karşı korumasız

12 Kasım 2020 Perşembe - 16:21

  • İktidarın salgınla mücadeleyi işçilerin sırtına ve işverenin insafına bıraktığını söyleyen İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Banu Tuna, “Tüm sorumluluğu işçilere yıkarsanız, salgının önüne geçemezsiniz” dedi.

Salgında vaka ve ölüm sayılarının en fazla görüldüğü kentlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul Tabip Odası da önlemlerin yetersizliği sonucu vaka ve ölüm sayılarının arttığına dikkat çekerek, İstanbul’un salgının başladığı yer olan Çin’in Wuhan kentini geride bıraktığı açıklaması yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasında kentteki vaka yoğunlaşmasının da işçi mahallelerinde olduğu görülüyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre; 11 Mart’tan bu yana en az 325 işçi salgın nedeniyle hayatını kaybetti. İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) Dönem Sözcüsü Banu Tuna, işyerlerindeki vakalar ve önlemlere ilişkin MA’dan Kadir Güney’e konuştu.

Bütün iş yerlerinde

 Salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana İstanbul genelinde iş yerlerinde koronavirüsü nedeniyle ölüm ve vaka sayısı hakkında somut verilere ulaşabildiklerini ifade eden Tuna, salgın hızla yayılmasıyla verilerin tespit edilmesinin de zorlaştığını söyledi. Tuna, “22 işkolunda çalışma sürdüren sendikalarımızın örgütlü olduğu bütün işyerlerinde vakalar yaşanıyor. Bugün İstanbul’da 533 bin 675 işyeri var. Tamamında vakalar görüldü ya da görülüyor. İstanbul’daki kayıtlı işçi sayısı 4 milyon 137 bin 618. Yaklaşık 1,3 milyon da kayıt dışı işçi çalıştırılıyor. Toplam 5,5 milyon işçi tehdit altında” dedi.

Önlemler yetersiz

 Salgınla birlikte bazı iş kollarında evden çalışma sistemine geçildiğini anımsatan Tuna, bu önlemin alınamadığı yerlerde ise maske ve dezenfektan ile salgınla mücadele edilmeye çalışıldığını söyledi. İş yerlerinde alınan önlemlerin yetersiz olduğunun altını çizen Tuna, iktidarın salgınla mücadeleyi işçilerin sırtına ve işverenin insafına bıraktığına dikkat çekti. Tuna, “Çalışması zorunlu olan yerlerin dışındaki işyerlerini çalıştırmaya devam ederseniz, riski fabrika ve işyerlerinde aldığınız tedbirlerle engelleyemezsiniz. Tüm sorumluluğu işçilere yıkarsanız salgının önüne geçemezsiniz” diye konuştu.

İşçi mahalleleri kıpkırmızı

 Salgının başında Kovid-19’un işçi-patron ayırmadığı ve insanları eşitlediği tartışmalarını hatırlatan Tuna, bu tartışmaların nedeninin ise ilk vakaların yurt dışından gelenlerde görülmesinden kaynaklandığını kaydetti. Tuna, “Yazlığına gidenler geri dönmedi, maddi imkânı olanlar yaşadıkları mahalleleri terk edip riskin daha düşük olduğu bölgelere taşındı. Vakaların yüzde 40’ının görüldüğü İstanbul’da ise çalışmak zorunda olanlar kaldı. Kalabalık toplu taşıma araçlarını işçi sınıfı kullanıyor. Risk haritasında işçi sınıfının yaşadığı mahalleler kıpkırmızı. Bu bir kıyım değil de nedir?” diye sordu.

Koruyucu ekipman yok

 Sendikasız işyerlerinde işçilerin koruyucu ekipmanlara ulaşamadığını aktaran Tuna, sendikal örgütlenmenin önünün açılmasının salgınla mücadelede faydalı olacağını vurguladı. Salgına karşı alınacak önlemlerin işçilerin mücadelesiyle belirleneceğinin altını çizen Tuna, bunun örgütlenme ve itirazla başarılabileceğini söyledi. 

Tuna, salgınla birlikte sürekli tekrarladıkları taleplerini şöyle sıraladı: 

* Tüm fabrika ve işyerlerinde düzenli aralıklarla işçilere test yapılmalı. Vaka görülen işyerlerinde izolasyon etkin şekilde uygulanmalı.

* Servis sayıları artırılmalı ve işçilerin koruyucu ekipmanları yeteri düzeye çıkarılmalı.

* Sendikalaşma önündeki engeller kaldırılmalı, engelleyen yaklaşımlar cezalandırılmalı.

* Kovid-19 meslek hastalığı sayılmalı ve yasal düzenleme yapılmalı.

* Tüm işçilerin ücretlerine ek zam yapılmalı. İşçilerin her türlü sağlık ihtiyaçları ücretsiz hale getirilmeli.

* Elektrik, doğalgaz gibi temel tüketimde vergiler işçiler için kaldırılmalı.

* Asgari ücret üzerindeki vergi yükü kaldırılmalı.

* Çalışması zorunlu işyerlerinin dışındaki fabrika ve işyerlerinde ücretli izin uygulanmalı. Kısa çalışma, uzaktan çalışma, esnek çalışma, ücretsiz izin gibi tüm uygulamalar sonlandırılmalı.  İSTANBUL

 

Hasta sayısı 400 bini geçti

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki akşam yaptığı açıklamada, korona salgınıyla ilgili devletin verilerini paylaştı. Buna göre; Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da son 24 saatte 86 kişi daha hayatını kaybetti, 2 bin 693 yeni hasta (semptom gösteren ve korona testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam vefat sayısı 11 bin 145’e, hasta sayısı ise 402 bin 53’e yükseldi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.