İstanbul Sözleşmesi'ni tekrar kazanacağız

Kadın Haberleri —

30 Haziran 2021 Çarşamba - 23:00

  • Devletin bu kadar erkekleri koruduğu bir yerde İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin kadınlara yönelik açık bir savaş ilanı olduğunu vurgulayan İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu üyesi Havva Cuştan, “Hiçbirimiz erkek devlet şiddetinin cenderesinin dışında değiliz. Dolayısıyla Sözleşmeye sahip çıkmak, esasında hayatımıza sahip çıkmaktır” diye konuştu.  

MELTEM OKTAY

20 Mart 2021 tarihinde faşist Erdoğan tarafından bir gece kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği duyuruldu. Kadınlar o günden bugüne sokakları terk etmedi. Fesih kararı 1 Temmuz günü resmi bir karara dönüşecek. Kadınlar ise İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu bileşenleri olarak Türkiye’nin birçok yerinde bugün eylemde olacak. 

Kadınlara savaş ilanı

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu bileşeni Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi üyesi Havva Cuştan, sözleşmenin kadınlar açısından hayati önem taşıdığını ifade ederek, “Bu topraklarda erkekler canları istedikleri için bile kadınları katledebiliyor. Erkekler, hiçbir bahane olmaksızın devletten, iktidardan, yargıdan, polisten sokaktaki erkekten, bazen de toplumdan aldığı güçle kadınları her biçimde şiddete maruz bırakabiliyorlar. Dolayısıyla bu şiddet bu kadar arşa çıkmışken, İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek, şiddetin önünü çok daha fazla açmak ve kadınları erkek şiddeti cenderesinin ortasına daha çok koymak demektir. Biz zaten devletin erkeği koruduğunu, Musa Orhan’ın serbest bırakılmasından biliyoruz. Dolayısıyla devletin bu kadar erkekleri koruduğu bir yerde İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kadınlara yönelik açık bir savaş ilanıdır” dedi. 

Saldırılar uzun zaman önce başladı

Uzunca bir süre İstanbul Sözleşmesi’ne dönük saldırıların olduğunu ifade eden Cuştan, şunları ifade etti; “Bir süredir iktidara yakın medya organları kadın kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yıktığı, şiddeti arttırdığı ve eşcinselliği özendirdiği yönünde ifadeleri sonucu ciddi saldırılar gerçekleşti. Bu sözleşmeye doğrudan açık bir saldırı olacağının farkındaydık. Dolayısıyla Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi olarak 2020’nin Ocak ayından beri İstanbul Sözleşmesi uygulansın talebiyle çalışma yürütüyorduk. 2020’nin Haziran ayından itibaren ise sözleşmenin feshedileceği söylenmeye başlandı. Bunun hemen ardından bizim de içerisinde bulunduğumuz İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu oluşturuldu.”