İsviçre’de Kürt kültür etkinlikleri sürüyor

Kültür/Sanat Haberleri —

8 Kasım 2022 Salı - 18:30

Dengbêjler/Foto: Öner POLAT

Dengbêjler/Foto: Öner POLAT

  • İsviçre Kürt Kültür Sanat Hareketi’nin (Med Kültür Merkezi) 6 aylık kültür-sanat programı kapsamında Basel’de dengbêj gecesi düzenlendi. Etkinlikler, film günleri, konser ve folklor kampıyla devam edecek. 

ERDOĞAN ZAMUR/BASEL

İsviçre’de Med Kültür Merkezi öncülüğünde bir dizi kültürel etkinlik organize ediliyor. 2 Ekim’de Mehmet Atlı ve Sasa Serap konseriyle startı verilen etkinlikler 27-28 Ekim’de Cenevre’deki Kürt Film Günleri ile devam etmişti. Son olarak Basel Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) Dengbêj (Şevbêrk) gecesi düzenlendi. 6 Kasım’daki Dengbej Divanı'nda sanatçılar Hozan Şemdîn, Berfin Demir, Newroz, Hikmet Toktaş ile saz ekibi yer aldı. 

Kültürümüzü yaşatacağız

Hozan Şemdin etkinlikte yaptığı konuşmada Kürt kültürünün her türlü asimilasyona rağmen hala güçlü bir şekilde kendini devam ettirmesinde dengbêjlik geleneğinin önemine vurgu yaparak, "Bu gelenek, yüzyıllardan beri bizi var eden, asimilasyona karşı koruyan bir işleve sahip. Ülkemizden uzakta olabiliriz, ancak kendi kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Bugün birlikte sahne aldığım iki genç kadın sanatçımız bu geleneğin hiç bitmeyeceğinin bir göstergesidir” dedi. Her bölgenin türkülerini toplayıp Avrupa’nın farklı kentlerinde bu tarz etkinlikler düzenlemek istediklerini belirten Hozan Şemdin, “Bu geleneğe sahip çıkmak, özünde kendine sahip çıkmaktır" diye belirti. 

Kimi zaman hüzünlü kimi zaman hareketli eserlerin okunduğu etkinlik halaylarla son buldu. 

Kawa Urmiye

Nisan ayına kadar sürecek

İsviçre Kürt Kültür ve Sanat Hareketi’nin Ekim ayında başlattığı 6 aylık yoğun program film günleri, konser, folklor kampı gibi etkinliklerle devam edecek. İsviçre Kürt Kültür ve Sanat Hareketi sanatçılarından Kawa Urmiye, etkinliklerin Nisan ayına kadar devam edeceğini belirtti. Kültürel çalışmalar hakkında bilgi veren Urmiye, “Basel’de Studio Sound kayıt stüdyosunu oluşturduk ve Fer Prodüksiyonu kurduk. Kültür merkezimizde enstrüman kurslarımız, folklor çalışmalarımız da devam ediyor” dedi. 

Kültürümüzü tanıtıyoruz

Merkezi Basel’de bulunan Med Kültür Merkezi olarak 6 aylık süreci kapsayan bir dizi kültürel etkinlik organize ettiklerini belirten Urmiye, “Bu yıl kapsamlı bir planlamayla yeni dönem çalışmalarımıza başladık. Kürt kültürünün daha iyi tanıtılması için çalışıyoruz” dedi. Kürtlerin asimilasyonu en ağır biçimiyle yaşamış bir toplum olduğunu kaydeden Urmiye, “Kürt toplumu var olma mücadelesini her alanda sürdürdüğü gibi, kültür ve sanat alanında da bu bilinçle çalışmalarını sürdürüyor. Kürt Kültür Haftası ve Film Günleri gibi projelerle İsviçrelilere ve yabancı dostlarımıza kendi kültürümüzü tanıtma imkanımız oluyor. Kültür ve sanat dili etkili bir dildir, biz de bunu değerlendirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.