Kabul edin; başaramadınız!

18 Şubat 2021 Perşembe - 18:43

  • Türk ordusunun Garê’ye işgal saldırı düzenleyerek esir asker ve polisleri öldürmesini eleştirip hükümeti sorumlu tuttuğu için  hakkında soruşturma başlatılan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Başarısız bir operasyon olduğunu herkes kabul etsin” dedi.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 13 asker ve polisin ailelerinin çabalarının iktidarın umurunda olmadığını söyledi.
Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gergerlioğlu, Garê saldırısı sonucu 13 asker, polis ve MİT mensubunun öldürülmesiyle ilgili yaptığı paylaşımdan dolayı hedef alınmasına yanıt verdi. Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Üzüntümü paylaştım, keşke öldürmeselerdi, dedim. Hayatın, barışın yolu açılsaydı keşke, dedim ve günah keçisi ilan edildik. 

Sanki biz ölüme yol açtık
Sanki bu insanların ölümüne yol açan bizmişiz gibi üzerimize tehditler, soruşturmalarla geldiler. Neden? Herkesin bir iki gün sonra kabul ettiği bir şeyi söyledim. Ortada başarısızlık var. Bu insanlar ölmeyebilirdi. Bu insanlar kurtulabilirdi, bunu söyledim. Neresi yanlış bunun, niye benim üzerime geliyorsunuz? Bu kaçırılan askerlerin yakınları bana daha öncesinde başvurmuştu. Bu konuya bir çözüm bulun diye başvurmuşlardı ve elimizden geleni yapmıştık. Meclis’ten çağrılar yapmıştım bu insanların hayatını kurtarmak için ama olmadı.” 

İktidarın umurunda olmadı
Milletvekillerinin verdiği soru önergeleri, ailelerin Meclis’i ziyareti ve alıkonulanların mektuplarını hatırlatan Gergerlioğlu, “İktidarın umurunda olmadı. Kimse ilgilenmedi. Önergelere cevaplar verilmedi. Sonuçta bu insanların cenazeleri geldi. Başarısız bir operasyon olduğunu herkes kabul etsin. Biz hayattan, barıştan yanayız. En riskli zamanda da olsa doğru bildiğimizi söyleriz. Taşlansak da söyleriz. Her şey ayan beyan ortaya çıktı. Bakanlar Meclis’e gelip bize bilgi verdiler ama aslında istifalarını verdiler. Başarısız bir operasyon var, bunu herkes kabul etsin” şeklinde konuştu. 

Şimdiye kadar 355 kişi bırakıldı
Kendisine başvuran ailelerle dün yeniden görüştüğünü paylaşan Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Bana ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Biz iktidarı ve ilgilenmeyen muhalefeti, ki bir kısım muhalefet ilgilendi diyorlar. Ama ilgilenmeyen kısmı ile kimseye hakkımızı helal etmiyoruz’ diyorlar. Daha önceden alıkonulan insanları gidip getiren Fethullah Erbaş ile önceki gün konuştum. Fethullah Erbaş, ‘Biz ailelerin bize başvurusu üzerine çok duygulandık, üzüldük. O ailelerin perişan halini gördük ve ben İnsan Hakları Derneği’ne, MAZLUM-DER’e var mısınız gidelim bu insanları oradan alalım dedim. ‘Varız’ dediler. Gittik, aldık’ dedi. Fethullah Bey herhangi bir pazarlık yaptınız mı, bir şey alma verme durumu oldu mu siyasi olarak, diye sorduğumda, ‘Hayır, kesinlikle olmadı’ yanıtını verdi. Fethullah Erbaş şu anda bu meselenin böyle sonuçlanmasından dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Şu ana kadar 355 kişi kurtarılmış, ilk defa kaçırılanlar öldü. Bunu sorgulama hakkımız yok mu bizim? Kim ne dersin desin, ben bunu sorarım. Kimse bizi susturamaz.”
 
Barış için adım atalım
Gergerlioğlu, sözlerini “Yeter artık diyorum. Kan, gözyaşı, çatışma bitsin. Hep beraber barış için bir adım atalım. Bu yolun sonu karanlıktır. Partimizi kapatarak bir yere varamazsınız. Gelin silahsız bir ortamda oturup konuşalım, tartışalım. Mesele artık bu acıların yaşanmamasıdır. Yakınını kaybeden insanla konuştuğum zaman bana ‘Herkes şu anda timsah gözyaşları döküyor. Hiç kimse gelip bizimle konuşmasın. Üç gün sonra biz acımızla kala kalacağız. Kimse bizi hatırlamayacak. Ateş bizim ocağımıza düştü’ diyorlar. Ateş bu ocaklara düşmüş ve bu insanları unutacaklar” diyerek noktaladı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.