Kadın eli değecek

Kadın Haberleri —

Müjde Şalış

Müjde Şalış

  • Şırnak’ta ilk kez bir kadın mahalle muhtarlığı için adaylığını koydu. Silopi’nin en büyük mahallesi Dicle’den aday olan Müjde Şalış, “Bizim mahallemize de kadın eli değecek” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU

Silopi Belediyesi’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) meclis üyeliği görevini yapan Müjde Şalış, bu dönem kendi mahallesi ve sokağında söz sahibi olabilmek için muhtar adayı oldu.

Evli ve iki çocuk annesi olan Şalış, Silopi’nin 11 mahallesi arasında en büyük olan Dicle Mahallesi’nden aday. Salış adaylık sürecine ilişkin gazetemize konuştu.

Önceliğinin kadınlar ve gençler olduğunu söyleyen Şalış, “Yaşanan her sorunda kadınların ve gençlerin yanında yer alabilmek için aday oldum. Belediye hizmetlerinde insanlar kadının rolünü görünce bu görevi daha iyi yapacağına olan inançları artıyor” dedi.

Sakini değil söz sahibi

Kadınların önce kendi evlerinde ardından mahallelerinde söz sahibi olmaları gerektiğini belirten Şalış, “Ben de artık mahallenin bir sakini değil de söz sahibi olmak istedim. Kadınlar evini barkını, bahçesini ev işlerini nasıl düzenli ve tertipli çekip çeviriyorsa kendi mahallesini, sokaklarını da çekip çevirir dedim. Bir kadın aday olarak mahalleme en iyi hizmeti vermek, sorunları halkla birlikte çözmek için adaylık başvurusunda bulundum. Kadın varsa emek var diyorum ve ‘Mahalleme kadın eli değecek’ şiarıyla çalışmalarımı sürüyorum” sözlerini kullandı.

 

 

Kadınlardan güç aldım

“Adaylığımı açıkladığım günden bu yana her kesimden, her il ve ilçeden tanıdığım, tanımadığım herkesten destek mesajlarını alıyorum” diyen Şalış şöyle devam etti: “Özellikle kadınlardan ve genç arkadaşlardan aldığım destek mesajları bana büyük güç veriyor. Ben bu ilki kentime yaşattığım için çok mutluyum. Kadınlar toplumun, yaşamın her alanında olmalı, hepimiz buna öncülük edebilmeliyiz. Hem siyasi hem yerel yönetimler hem de ekonomik alanda asla geri durmamalıyız.”

Sokaklarımızı beraber yönetelim

Kadınlara ve gençlere destek çağrısında bulunan Şalış şu mesajı verdi: “Başka mahalledeki kadınlardan telefonlar alıyorum. Bana ‘Senin öncülüğün bize de cesaret verdi. Biz de aday olmayı düşünüyoruz’ diyorlar. Bu durum bana kadınların hem yerel yönetimde hem de siyasette aktif rol oynaması için büyük umut veriyor. Kadınlar ve gençler kendilerini eve hapsetmesinler, her alanda yönetimde yer alsınlar. Gelin hep beraber evimizi, yurdumuzu ve sokaklarımızı birlikte yönetip çiçeklendirelim. Hiçbir alanda emeklerimiz heba olmasın.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.